25.3 C

Μαρούσι – Πανερυθραϊκός 80-68: Επιστροφή στην Basket League μετά από 11 χρόνια (hls)

Ιστορική είναι η σημερινή ημέρα για το Μαρούσι, το οποίο επικράτησε εύκολα με 80-68 κόντρα στον Πανερυθραϊκό και επιστρέφει στην Basket League.

Μία ομάδα με σημαντικές επιτυχίες στην Ευρώπη και ένας δύσκολος αντίπαλος για τους πάντες στην Ελλάδα, επιστρέφει στην Basket League μετά από 11 χρόνια.

Ο Πανερυθραϊκός δεν μπόρεσε να προβάλει μεγάλη αντίσταση, με το Μαρούσι να είναι ανώτερο στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και να φτάνει στη νίκη. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν στα μέσα της δεύτερης περιόδου μια διαφορά 11 πόντων (31-20), με τον Πανερυθραϊκό όμως να τη μαζεύει και να μειώνει μέχρι και στον πόντο (34-33). Τελικά το ημίχρονο έληξε με το Μαρούσι να προηγείται με 39-33. Η τρίτη περίοδος ήταν και αυτή που έκρινε το παιχνίδι, καθώς το Μαρούσι ισοπέδωσε τον αντίπαλο του κλείνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ υπέρ του 32-14.

Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά τυπική, με το Μαρούσι να κρατάει το προβάδισμα του και να παίρνει τη νίκη που σφράγισε την επιστροφή του στην Basket League με 80-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσώνος, Τηγάνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 39-33, 71-47, 80-68.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Κιούσης 2, Παπαδημητρίου, Στασινός Β. 14 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Θεοδώρου 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξυδάς 9 (2), Καψάλος 20 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Κουτσονικόλας, Καμαριανός 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπαγεωργόπουλος 8 (4/5 δίποντα), Μιχαλούτσος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σταυρακούκας 9 (1), Γουντς 2.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Παππάς 4, Καλλιανιώτης 5 (1), Παπαδημητρίου Δ. 4, Κωστόπουλος 8 (2), Μωραΐτης, Καμπουρίδης 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Αρνόκουρος 4, Οικονομόπουλος 12 (2), Σταματογιάννης 1 (8 ριμπάουντ), Ματαλιωτάκης 5, Ευστρατίου 16 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ).