20.6 C

Έμπολι – Γιουβέντους 4-1: Πρώτα η βαριά καμπάνα και μετά η συντριβή στην πιο εφιαλτική βραδιά της σεζόν (vid)

Ενός κακού μύρια έπονται. Η Γιουβέντους μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μαθαίνοντας λίγη ώρα πριν πως τιμωρείται με ποινή αφαίρεσης 10 βαθμών και αυτό είχε άσχημο αντίκτυπο, με τη Μεγάλη Κυρία να καταρρέει και να γνωρίζει την ήττα με 4-1 από την Έμπολι.

Τα πάντα γκρεμίστηκαν μέσα σε δύο ώρες για τη Γιουβέντους. Πλέον με την αφαίρεση βαθμών και την ήττα από την Έμπολι, η ομάδα του Αλέγκρι είναι στους 59 βαθμούς και εκτός ευρωπαϊκής θέσης. Για την έξοδο στην Ευρώπη θα παλέψει στα δύο τελευταία ματς, αλλά το Champions League μοιάζει πια δύσκολο καθώς με δύο αγώνες να απομένουν για το τέλος η 4η Μίλαν βρίσκεται στο +5.

Τα πράγματα κύλησαν άσχημα από νωρίς, με την Έμπολι να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων μόλις σε 3 λεπτά. Ο Καπούτο στο 18′ έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα και στο 21′ ο Λουπέρτο μετά από φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ονειρικά κι πάλι για τους γηπεδούχους, με τον Καπούτο να σκάβει ωραία τον Σένζι και να κάνει το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Η Μεγάλη Κυρία κατάφερε να μειώσει με τον Κιέζα στο 85′, αλλά ο εφιάλτης της δεν είχε τελειώσει, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν κι άλλο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Πίκολι για το τελικό 4-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/5

Σασουόλο – Μόντσα 1-2 (45+6′ Μπεράρντι / 60′ Κιουρία, 90+3′ Πεσίνα)

Σάββατο 20/5

Κρεμονέζε – Μπολόνια 1-5 (90+1′ Tσιοφάνι / 14′ Αρναούτοβιτς, 27′ Φέργκιουσον, 45+1′ Πος, 62′ Ορσολίνι, 80′ Σανσόνε)

Αταλάντα – Βερόνα 3-1 (22′ Τζαπακόστα, 53′ Πάσαλιτς, 62′ Χέιλουντ / 11′ Λάζοβιτς)

Μίλαν – Σαμπντόρια 5-1 (9΄Λεάο, 23′, 29′ πεν, 68′ Ζιρού, 63′ Ντίαθ / 20′ Κουαλιαρέλα)

Κυριακή 21/5

Λέτσε – Σπέτσια 0-0

Τορίνο – Φιορεντίνα 1-1 (66′ Σανάμπρια / 48′ Γιόβιτς)

Νάπολι – Ίντερ 3-1 (67′ Ανγκισά, 85′ Ντι Λορεντζό, 90+5′ Γκαετάνο / 82′ Λουκάκου)

Ουντινέζε – Λάτσιο 0-1 (61′ Ιμόμπιλε)

Δευτέρα 22/5

Ρόμα – Σαλερνιτάνα 2-2 (47′ Ελ Σαραουί, 83′ Μάτιτς / 12′ Καντρέβα, 54′ Ντιά)

Έμπολι – Γιουβέντους 4-1 (18′ πεν., 48′ Καπούτο, 21′ Λουπέρτο, 90+2′ Πίκολι / 85′ Κιέζα)