16.7 C

Λεβερκούζεν – Γκλάντμπαχ 2-2: Οι Ασπιρίνες αυτοκτόνησαν και άφησαν ανοιχτή τη μάχη της Ευρώπης

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν αυτοκτόνησε κόντρα στην Γκλάντμπαχ, με το ισόπαλο 2-2 να αφήνει τα πάντα ανοιχτά για την τελευταία ευρωπαϊκή θέση.

Οι Ασπιρίνες έχασαν το ισχυρό προβάδισμα που είχαν με 2-0 και πλέον βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πάνω από τη Βόλφσμπουργκ πηγαίνοντας προς την τελευταία αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν γρήγορα γρήγορα ισχυρό προβάδισμα. Ο Αντλί άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό και 5 λεπτά αργότερα ο Ντεμιρμπάι έκανε το 2-0.

Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν σε 2-1 με τον Χόφμαν στο 58′. Την επιστροφή της Γκλάντμπαχ ολοκλήρωσε ο Στιντλ, που σόκαρε τους γηπεδούχους ισοφαρίζοντας στο 90′. Μάλιστα η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/5

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 2-0 (71’ Γκίντερ, 75’ Πέτερσεν)

Σάββατο 20/5

Χόφενχαϊμ – Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (22′ Μπεμπού, 36′ πεν, 90′ Κράμαριτς, 90+9′ Νταμπούρ / 45+4′ Ντοέκι, 90+5′ Λαϊντουνί)

Χέρτα Βερολίνου – Μπόχουμ 1-1 (63′ Τουσάρ / 90+4′ Σλότερμπεκ)

Σάλκε – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (1′ Τερόντε, 85′ Πόλτερ / 21′ Καμάντα, 59′ Τούτα)

Βέρντερ Βρέμης – Κολωνία 1-1 (73′ Σμιντ / 36′ Τίγκες)

Μπάγερν – Λειψία 1-3 (25′ Γκνάμπρι / 64′ Λάιμερ, 76′ Ενκουνκού, 85′ Σομποσλάι)

Κυριακή 21/5

Μάιντς – Στουτγκάρδη 1-5 (23′ Ίνγκβαρτσεν / 41′ Έντο, 64′ Γκιρασί, 78′ Φούχριχ, 90+1′ Κουλιμπαλί)

Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-3 (58′, 84′ Αλέ, 90+4′ Μπραντ)

Λεβερκούζεν – Γκλάντμπαχ 2-2 (15′ Αντλί, 20′ Ντεμιρμπάι / 58′ Χόφμαν, 90′ Στιντλ)