20.4 C

Μπάγερν – Λειψία 1-3: Μυθική ανατροπή των Ταύρων που κάνουν… δώρο το πρωτάθλημα στην Ντόρτμουντ

Με μία απίστευτη ανατροπή η Λειψία επικράτησε της Μπάγερν με 1-3 και… κάνει δώρο το πρωτάθλημα στην Ντόρτμουντ μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Το δώρο που περίμενε η Ντόρτμουντ ήρθε από τους Ταύρους που έριξαν στο καναβάτσο την Μπάγερν και παράλληλα εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Champions League της νέας σεζόν.

Η ομάδα του Τούχελ «αυτοκτονεί» μία αγωνιστική πριν το τέλος και πλέον περιμένει αυτή δώρο από την Άουγκσμπουργκ στο κυριακάτικο (21/5) παιχνίδι με την Ντόρτμουντ.

Όλα φάνηκε να ξεκινάνε καλά για τους Βαυαρούς, με τον Γκνάμπρι να δίνει προβάδισμα μόλις στο 25′. Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν εφιαλτικό, με τους Ταύρους να πετυχαίνουν τρία τέρματα σε 21 λεπτά και να φέρνουν τούμπα το ματς.

Αρχικά ο Λάιμερ ξεκίνησε και ολοκλήρωσε την αντεπίθεση στο 64ο λεπτό για το 1-1. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι «σκότωσαν» από την άσπρη βούλα την Μπάγερν, με τον Ενκουνκού να κάνει το 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 74′ και τον Σομποσλάι να βάζει το κερασάκι στην τούρτα 9 λεπτά αργότερα από τα 11 βήματα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/5

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 2-0 (71’ Γκίντερ, 75’ Πέτερσεν)

Σάββατο 20/5

Χόφενχαϊμ – Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (22′ Μπεμπού, 36′ πεν, 90′ Κράμαριτς, 90+9′ Νταμπούρ / 45+4′ Ντοέκι, 90+5′ Λαϊντουνί)

Χέρτα Βερολίνου – Μπόχουμ 1-1 (63′ Τουσάρ / 90+4′ Σλότερμπεκ)

Σάλκε – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (1′ Τερόντε, 85′ Πόλτερ / 21′ Καμάντα, 59′ Τούτα)

Βέρντερ Βρέμης – Κολωνία 1-1 (73′ Σμιντ / 36′ Τίγκες)

Μπάγερν – Λειψία 1-3 (25′ Γκνάμπρι / 64′ Λάιμερ, 76′ Ενκουνκού, 85′ Σομποσλάι)