19.3 C

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 73-58: Κυριάρχησε η ομάδα του Σπανούλη, φαντάσματα στο παρκέ οι Πράσινοι (vid)

Η μεταμορφωμένη προς το καλύτερο ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έριξε στο καναβάτσο τους κάκιστους Πράσινους και με πρωταγωνιστές τους Ντένμον και Μπίλαν ισοφάρισε με άνεση την ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε ξανά τη ζημιά στον Παναθηναϊκό. Το Περιστέρι ισοφάρισε τη σειρά διασύροντας με 73-58 τους αποκαρδιωτικούς Πράσινους στο κλειστό «Α. Παπανδρέου» ενώ έχασε μόνο για μία στιγμή το προβάδισμα στο δεύτερο παιχνίδι των δύο!

Η σειρά μεταφέρεται την Τρίτη (23/5, 19:15) στο ΟΑΚΑ εκεί όπου οι Πράσινοι θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν την έδρα τους και να κάνουν το 2-1. Ως τώρα οι δύο ομάδες στις τέσσερις φετινές τους μονομαχίες (προσμετρώντας την κανονική περίοδο) έχουν από δύο νίκες ενώ ο Παναθηναϊκός έχει διασυρθεί δις στο κλειστό «Α. Παπανδρέου».

Ο Μπίλαν είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με τον Μάρκους Ντένμον να σημειώνει 14 και να παίρνει φωτιά στην τρίτη περίοδο, ενώ 12 πρόσθεσε ο Φρανσίσκο.

Η άμυνα έπαιξε καθοριστικό ρόλο απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα, κόλλησε στους 58 πόντους και είχε 3/26 τρίποντα και 14 λάθη!

Ουσιαστικά μόνο ο Πονίτκα με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ ξεχώρισε για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία είχε να διαχειριστεί κατά τη διάρκεια του αγώνα κάποιους μικροτραυματισμούς των Μποχωρίδη, Αγραβάνη και Λι.

Το Περιστέρι έπαιξε με πολύ μυαλό, δεν άφησε τους Πράσινους να κάνουν παιχνίδι και το καλό του ξεκίνημα του επέτρεψε να βρει αυτοπεποίθηση.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια κρατώντας στους 29 πόντους τους φιλοξενούμενους (όσους πέτυχαν και στο δεύτερο μέρος) ενώ βρήκαν λύσεις ειδικά στην τρίτη περίοδο με τον Ντένμον να βάζει διαδοχικά σουτ και τον Πουλιανίτη να κάνει σπουδαία δουλειά και στο ριμπάουντ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 15-12, 28-17, 12-12

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 21/38 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/15 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 21 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/37 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 15/22 βολές, 42 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 16 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 14 λάθη.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 14 (10 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 12 (6 ασίστ), Ντένμον 14 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 6, Κόλμαν 5, Μωραΐτης 5 (3 ασίστ), Πουλιανίτης 9 (7 ριμπάουντ), Ραντάνοφ 6, Περσίδης, Χάμερ 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης, Πονίτκα 17 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 4 (1/6 σουτ), Μαντζούκας 6, Γκουντάιτις 5, Π. Καλαϊτζάκης 13 (5/7 δίποντα) Λι 6 (0/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 2 (8 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5, Γ. Καλαϊτζάκης, Γουίλιαμς.