23.5 C

Τζιρόνα – Βιγιαρεάλ 1-2: Ευρωπαϊκό εισιτήριο με γκολ στο 94′ και ελπίδες για 4η θέση

Το ευρωπαϊκό εισιτήριο κλείδωσε για τη Βιγιαρεάλ που πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη (1-2) απέναντι στην Τζιρόνα στο Μοντιλιβί κι έφτασε τους 60 βαθμούς για να εξασφαλίσει την παρουσία της για 19η χρονιά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση (23 χρόνια μετρά στην πρώτη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου).

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν πλησίασε παράλληλα στους δύο (με ματς περισσότερο) τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και έχει βάσιμες ελπίδες για τους ομίλους του επόμενου Champions League.

Το Κίτρινο Υποβρύχιο προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό όταν από βαθιά μπαλιά στα δεξιά ο Τζάκσον έφυγε στην πλάτη της καταλανικής άμυνας και γύρισε παράλληλα για τον Γέρεμι Πίνο που πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1.

Οι Καταλανοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 24′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και γύρισμα από τα αριστερά ο Νταβίντ Λόπεθ έκανε με πλασέ το 1-1.

Η Βιγιαρεάλ δέχθηκε και δεύτερο γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ ο Πέπε Ρέινα έκανε σπουδαίες επεμβάσεις που επέτρεψαν στην ομάδα του να διεκδικήσει το τρίποντο ως το τέλος. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζάκσον πιστώθηκε δεύτερη ασίστ καθώς γύρισε παράλληλα για τον Μορένο που πλάσαρε για το τελικό 1-2.