21.7 C

Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Θρυλικοί μάγκες πάτησαν τους Μονεγάσκους σαν κατσαρίδες! (vid)

Ο μεγαλύτερος ελληνικός σύλλογος πανηγυρίζει μια επική πρόκριση στον 9ο τελικό Euroleague της ιστορίας του με ένα ονειρεμένο β' ημίχρονο

Ο διαστημικός Θρύλος στον τελικό του Final Four (στη 12η συμμετοχή-ρεκόρ) της EuroLeague για 9η φορά στην ιστορία του! Ο απίθανος Ολυμπιακός βρίσκεται ένα παιχνίδι μακριά από το 4ο ευρωπαϊκό του τρόπαιο με την αποφασιστικότητα, την προσωπικότητα και την υπεροχή του!

Η εκπληκτική ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε την κλάση της ισοπεδώνοντας με 76-62 τη Μονακό στην κατακόκκινη Zalgirio Arena και την Κυριακή (21/5) στον μεγάλο τελικό θα τα δώσει όλα για την κατάκτηση του τίτλου απέναντι σε όποια ισπανική ομάδα προκριθεί από τον άλλον ημιτελικό. Και δεν φοβάται τίποτα!

ολυμπιακός - Μονακό

Δεν φοβάται όχι μόνο γιατί έχει τον κόσμο της (χιλιάδες οι φίλοι του που γέμισαν τη Zalgirio Arena) αλλά και γιατί έχει την προσωπικότητα να φτάσει στο τέλος της διαδρομής. Και το αξίζει πέρα για πέρα, περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα.

Του πήγαν όλα στραβά στο πρώτο μέρος: η Μονακό τον στραγγάλισε στην άμυνα, έβαλε κάποια μεγάλα σουτ με Τζέιμς και Οκόμπο αλλά…

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε έναν διαστημικό Ολυμπιακό να τρέχει επιμέρους 27-2 (!) με ασύλληπτη άμυνα από Γουόκαπ (που δεν πήρε σουτ αλλά ήταν μαγικός) – Παπανικολάου και τον Βεζένκοφ να προσθέτει τα σουτ που του έλειψαν. Από το -12 οι Ερυθρόλευκοι πήγαν στο +13 και ο Φαλ έβαλε την υπογραφή του φαρδιά-πλατιά στην 4η περίοδο για να κλειδώσει τη νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ο εκπληκτικός Βεζένκοφ, σπουδαία εμφάνιση από Παπανικολάου – Γουόκαπ – Φαλ.

Για την πρωτάρα Μονακό ο Οκόμπο έβαλε 17 πόντους όσους είχε και ο Μάικ Τζέιμς που όμως είχε 4/14 σουτ εντός παιδιάς και ήταν… άφαντος στο β’ μέρος.

Η νευρικότητα ήταν το στοιχείο που χαρακτήριζε τον Ολυμπιακό σε όλο το πρώτο ημίχρονο από την πρώτη περίοδο. Τα σουτ δεν έμπαιναν με τίποτα, τα λέι απ χάνονταν σαν… πεταμένα στραγάλια σε αίθουσα σινεμά και μέσα σε όλα ο Γουόκαπ και ο Κάνααν χρεώθηκαν νωρίς με δύο φάουλ έκαστος.

Η Μονακό δεν έκανε κάτι το τρομερό αλλά ξεκίνησε με τον ανεβασμένο Τζέιμς να βάζει τα σουτ και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (11-18) με τον Ολυμπιακό να αντιδρά με ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη – που πήρε δύο γρήγορα φάουλ του Μονέκε – για το 22-22. Ωστόσο, εκεί η επίθεση πάλι κόλλησε και η κατάσταση στράβωσε με τον Οκόμπο να φτάνει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα.

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε έναν Ολυμπιακό μανιασμένο να παίζει αδιανόητη άμυνα και να τρέχει επιμέρους 27-2 στην τρίτη περίοδο (!).

Γουόκαπ και Φαλ ήταν ασταμάτητοι στην άμυνα και τα μακρινά σουτ από Βεζένκοφ και Παπανικολάου άρχισαν πια να μπαίνουν με αποκορύφωμα το τρελό τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 56-43 από το… σπίτι του!

Ουσιαστικά η Μονακό βρήκε μόλις ένα καλάθι με τον Οκόμπο από λάθος του Γουόκαπ που είχε φέρει προσωρινά την ισοφάριση (43-43) για να ακολουθήσει η αδιανόητη ερυθρόλευκη καταιγίδα.

Κάπως έτσι οι Πειραιώτες από το -12 βρέθηκαν στο +13 και μπήκαν με τρελό αέρα στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η Μονακό ρόλαρε με τον Οκόμπο και μείωσε στους 7 (60-53) με τον Μάικ Τζέιμς στα 6′ για το τέλος.

Ο Φαλ πήρε ανάσες και επέστρεψε δυναμικός να καρφώσει δις – πήρε και το τέταρτο φάουλ του Λόιντ – και στη συνέχεια Σλούκας και Βεζένκοφ με προσωπικότητα τελείωσαν το παιχνίδι και έκλεισαν ραντεβού για την Κυριακή (21/5)!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ – Λάτισεβς – Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/29 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/33 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 15/31 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 17/24 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1/3 τρίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοφ 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 2 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)