18.9 C

Δουβίκας: Έχασε πέναλτι και μετά σκόραρε δίνοντας νίκη στην Ουτρέχτη σε επεισοδιακό παιχνίδι

Ακόμα ένα γκολ πρόσθεσε στην φετινή του συγκομιδή ο Τάσος Δουβίκας σε παιχνίδι που ωστόσο έληξε επεισοδιακά καθώς διεκόπη δύο φορές λόγω ρίψης αντικειμένων. Πιο συγκεκριμένα ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε τον δρόμο στην εντός έδρας νίκη της Ουτρέχτης κόντρα στην Βάαλβαϊκ με 2-0.

Ωστόσο το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον ίδιο αφού αστόχησε σε πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό.

Ο Έλληνας επιθετικός όμως πήρε το αίμα του… πίσω αφού στο 60ο λεπτό έγινε αποδέκτης ωραίας κάθετης πάσας και τελείωσε την φάση με συρτό δεξί σουτ. Έτσι έμεινε εκ νέου μόνος πρώτος στην λίστα των κορυφαίων σκόρερ της Eredivisie με 17 γκολ και οδηγεί την Ουτρέχτη στην κατάκτηση μιας θέσης που οδηγεί στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις και την νέα σεζόν.