14.3 C

Υποβιβάστηκε η Σαουθάμπτον, σημαντικό βαθμό κόντρα στην Τσέλσι η Νότιγχαμ και επιστροφή στις νίκες για Μαν. Γιουνάιτεντ

Αυτό που φαινόταν να έρχεται, συνέβη τελικά στην 36η αγωνιστική της Premier League. Η Σαουθάμπτον έγινε η πρώτη ομάδα που υποβιβάζεται και μαθηματικά στην Championship έπειτα από την ήττα με 0-2 εντός έδρας από την αδιάφορη βαθμολογικά Φούλαμ.

Ένα λάθος της άμυνας έφερε το γκολ του Βινίσιους στο 48′ και στο 72′ ο Μίτροβιτς στην επιστροφή του μετά τη βαριά τιμωρία του καταδίκασε οριστικά τους Άγιους που υποβιβάστηκαν μετά από 11 χρόνια στη μεγάλη κατηγορία.

Ελπίδες διατηρεί η Νότιγχαμ που αποσπάστηκε με τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Ο φορμαρισμένος Αβονίγι σημείωσε δύο γκολ (13′, 62′) στο Λονδίνο απέναντι στην Τσέλσι (2-2) και οι Κόκκινοι κράτησαν τον πόντο ενώ ακολουθούν οι αναμετρήσεις με Άρσεναλ (εντός) και Κρίσταλ Πάλας (εκτός).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γύρισε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο διαδοχικές ήττες και βρίσκονται στους τέσσερις από την 5η Λίβερπουλ.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι επιβλήθηκαν με 2-0 της Γουλβς στο Ολντ Τράφορντ με τον Μαρσιάλ να ανοίγει το σκορ στο 32′ μετά το ωραίο γύρισμα του Άντονι, ο οποίος έφυγε από τα δεξιά μετά την κάθετη του Μπρούνο Φερνάντες, ενώ στο 90+5′ ο Γκαρνάτσο που πέρασε ως αλλαγή έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα  του Μπέντλεϊ.

Την ίδια ώρα, η εκπληκτική Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ και την έπιασε στην 6η θέση στους 57 βαθμούς στη μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ο Ράμσεϊ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό από το γύρισμα του Μπέιλι και ο Ντούγκλας Λουίζ διεύρυνε το προβάδισμα για τους Χωριάτες στο 72′. Οι Λονδρέζοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν στο 90′ και θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά αλλά το τέρμα που σημείωσε ο Σον στις καθυστερήσεις δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ του Νοτιοκορεάτη που επιχείρησε να φύγει στην πλάτη της άμυνας.