19 C

BCL: Στον τελικό η Βόννη με φινάλε-θρίλερ κόντρα στην Ουνικάχα!

Στο ίδιο γήπεδο όπου νωρίτερα στην ημέρα η Χαποέλ Ιερουσαλήμ πήρε μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Basketball Champions League κόντρα στην Τενερίφη στις 21:30 ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ της Ουνικάχα και της Βόννης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να γνωρίσουν έναν ιδιαίτερα οδυνηρό αποκλεισμό εντός έδρας.

Σε ένα παιχνίδι που όπως και στον πρώτο χρονικά ημιτελικό η άμυνα ήταν κυρίαρχη οι δύο ομάδες είχαν μικρά σερί η μια πίσω από την άλλη με τους Ισπανούς μάλιστα να φτάνουν και το +9 στα μέσα της πρώτης περιόδου, 20-11. Ωστόσο η Βόννη βρήκε σκορ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 22-22.

Στην δεύτερη περίοδο η μυθική άμυνα της Βόννης την έφερε μπροστά στο σκορ σε όλο την διάρκεια και μέχρι το ημίχρονο. Χαρακτηριστικό είναι πως το επιμέρους σκορ στο φινάλε ήταν 9-19. Έτσι οι Γερμανοί πήγαν με… αέρα 10 πόντων στην ανάπαυλα, 31-41.

Η τρίτη περίοδος κύλησε σε παρόμοιο μοτίβο για τους δύο αντιπάλους που «αλληλοεξουδετερώθηκαν» έχοντας μάλιστα αμφότεροι πολύ κακό ποσοστό στα τρίποντα κάτι που κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Πάλι όμως η Βόννη έδειξε πιο καλή εικόνα και ήταν αυτή που έκλεισε προηγούμενη τα 30 λεπτά παιχνιδιού με σκορ 50-57.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα με αποτέλεσμα το θέαμα να πάει… περίπατο, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ αφού μετά το πέρας οκτώ λεπτών το σκορ περιόδου ήταν 8-10 υπέρ της Βόννης που έδειχνε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Ένα ακόμα αξιοπρόσεκτο στατιστικό στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο ήταν πως σε αυτό το οκτάλεπτο τα εύστοχα τρίποντα ήταν 1/8 για τους γηπεδούχους και 0/4 για τους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν ως το τέλος το την διαφορά και ήταν αυτοί που εξασφάλισαν μια θέση στο τελικό αφήνοντας έξω και την δεύτερη Ισπανική ομάδα των ημιτελικών.

Τελικό σκορ 67-69 με την Ουνικάχα να μετατρέπει την αναμέτρηση σε θρίλερ ωστόσο να μην καταφέρνει να κάνει την μεγάλη ανατροπή και τους Γερμανούς να είναι αυτοί που θα αντιμετωπίσουν την Χαποέλ Ιερουσαλήμ σε έναν τελικό που αναμένεται με αρκετό ενδιαφέρον.

Σε μεγάλη βραδιά για τους Γερμανούς ο Σορτς με 21 πόντους και 7 ασίστ ενώ σημαντική φάνηκε και η βοήθεια των Ντιλέινι 13π. και Χόκινς 13π., 6 ριμπάουντ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν σε κακή βραδιά όλα τους τα όπλα με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας Μπριθουέλα, Έτζιμ και Πέρι είχαν όλοι από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 31-41, 50-57, 67-69

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Μπριθουέλα 12 (1), Έτζιμ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Καλινόσκι 4 (1/7 σουτ), Οσετκόβσκι 7 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πέρι 12 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μπαρέιρο 2, Κάρτερ 7 (1), Τζέντοβιτς 1, Ντίαθ, Κράβις 8 (4/7 δίποντα), Σίμα, Τόμας 2

ΒΟΝΝΗ (Ίσαλο): Ντιλέινι 13 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές), Χόκινς 13 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μάλκολμ 7 (1), Σορτς 21 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/13 βολές, 7 ασίστ), Γουόρντ 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χερέρα 7 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κέσενς 1, Κράτζερ 2, Τάντα, Γουίλιαμς 2