19.9 C

Super League 2: Ο Ολυμπιακός Β’ έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες, ακόμη πιο κοντά στην άνοδο ο Πανσερραϊκός

Ο… εφτάψυχος Ολυμπιακός Β’ επικράτησε με 3-2 του ΟΦΙ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες.

Η επιστροφή του Αριέλ Ιμπαγάσα έχει ανανεώσει τους Ερυθρόλευκους, οι οποίοι μετράνε 6 συνεχόμενες νίκες. Αυτή τη φορά θύμα του Ολυμπιακού Β’ έπεσε ο ΟΦΙ, ο οποίος παρά το γεγονός πως προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι γνώρισε την ήττα. Τα πάντα κρίθηκαν στο «τρελό» δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο μπήκαν και τα 5 γκολ της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 53′ με τον Βουό. O Κωστή ισοφάρισε στο 66′ με ωραίο σουτ. Από την ισοφάριση ξεκίνησε το «καυτό» 6λεπτο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κι πάλι προβάδισμα στο 70′, αλλά τον Ολυμπιακό Β’ να ισοφαρίζει αμέσως (72′) με τον φορμαρισμένο Αλγκασίμ Μπα, ο οποίος πέτυχε το 6ο του γκολ στα τελευταία 5 παιχνίδια.

Την ολική ανατροπή για την ομάδα του Ιμπαγάσα ολοκλήρωσε ο Σύρμης στο 83′, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το τελικό 3-2.

Επιστροφή στις νίκες για τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Τα Λιοντάρια πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μέρος και με τα γκολ των Στίνα (47′), Κανίς (52′) και Μπαΐροβιτς (72′) επικράτησαν εύκολα με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου. Με τη νίκη του αυτή ο Πανσερραϊκός ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 11 από την ΑΕΛ (η οποία αγωνίζεται τη Δευτέρα) και δύσκολα θα χάσει την άνοδο στη Super League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 5/5

Ηρακλής – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (85′ Άλεξιτς / 16′ Λαγός)

Σάββατο 6/5

Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου 3-0 (47′ Στίνα, 52′ Κανίς, 72′ Μπαΐροβιτς)

Κυριακή 7/5

Απόλλων Λάρισας – ΠΑΟΚ 0-3 (α.α)

Δευτέρα 8/5

Θεσπρωτός – Ηρακλής Λάρισας (14:45)

Αλμωπός Αριδαίας – Διαγόρας Ρόδου (14:45)

Μακεδονικός – Βέροια (14:45)

Παναθηναϊκός Β’ – ΑΕΛ (15:15)

ΡΕΠΟ: Νίκη Βόλου

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 6/5

Ολυμπιακός Β’ – ΟΦΙ 3-2 (66′ Κωστή, 72′ Μπα, 83′ Σύρμης / 53′ Βουό, 70′ Κατάλντι)