15 C

Φράιμπουργκ – Λειψία 1-5: Με ρεσιτάλ Όλμο στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας για 3η σερί χρονιά

Η Λειψία είναι για 3η διαδοχική χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας και φιλοδοξεί για δεύτερη σερί να κατακτήσει το τρόπαιο! Οι Ταύροι έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση στην έδρα της Φράιμπουργκ (1-5) και από… ημίχρονο εξασφάλισαν την πρόκριση περιμένοντας πια τον αντίπαλο του ζευγαριού Στουτγκάρδη – Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Ο Ντάνι Όλμο ήταν μακράν ο MVP της πρόκρισης με ένα πρώτο ημίχρονο αδιανόητο. Ο Ισπανός διεθνής μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 12′ και στη συνέχεια σέρβιρε άλλα τρία γκολ σε συμπαίκτες του έχοντας έναν ελεύθερο ρόλο. Στο 14′ έδωσε στον Χένριτς που πλάσαρε και στο 37′ ο Σόμποσλαϊ επωφελήθηκε για το 0-3 πριν γράψει ο Ενκουνκού με δυνατό σουτ το 0-4 του πρώτου μέρους.

Η αποβολή του Γκβάρντιολ στο 58′ με απευθείας κόκκινη κάρτα δεν θα μπορούσε να διαφοροποιήσει ιδιαίτερα τα δεδομένα παρότι ο Γκρέγκοριτς μείωσε με κεφαλιά στο 75′.

Ο Σόμποσλαϊ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-5 στις καθυστερήσεις.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

Φράιμπουργκ – Λειψία 1-5 (75′ Γκρέγκοριτς / 12′ Όλμο, 14′ Χένριτς, 37′, 90+8′ πεν. Σόμποσλαϊ, 45+1′ Ενκουνκού)

Στουτγκάρδη – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3/5, 21:45)