17 C

Παρί – Λοριάν 1-3: Ιστορική ταπείνωση για τους θλιβερούς Παριζιάνους (vid)

Περισσότερα από 12 χρόνια πέρασαν από την τελευταία φορά που η Λοριάν πανηγύρισε διπλό στο Παρκ Ντε Πρενς απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν. Την Κυριακή (30/4) η γαλλική ομάδα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη (1-3) απέναντι στους πρωτοπόρους και έδωσαν την ευκαιρία στη Μαρσέιγ και τη Λανς να πλησιάσουν στους πέντε και τους έξι βαθμούς στην κορυφή αντίστοιχα.

Σημειώνεται πως είναι η πρώτη φορά μετά την έλευση των Αράβων που η Παρί δέχεται τρία γκολ στην έδρα της στο πρωτάθλημα!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Λε Φε και πέντε λεπτά αργότερα είδαν τον Χακίμι να αποβάλλεται από πλευράς γηπεδούχων για πάτημα (δεύτερη κίτρινη κάρτα).

Ένα τραγικό λάθος του Εμβογκό (άφησε κάτω την μπάλα θεωρώντας πως έχει δοθεί επιθετικό φάουλ) επέτρεψε στον Εμπαπέ να κλέψει νόμιμα την μπάλα και να πλασάρει για να ισοφαρίσει προσωρινά στο 29′.

Η Λοριάν πάντως δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και αξιοποίησε το αριθμητικό της πλεονέκτημα για να κάνει το 1-2 στο 38′ με τον Γιόνγκουα. Το δεύτερο μέρος κύλησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που στο 89′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με τον Μπαμπά Ντιένγκ να φεύγει στην αντεπίθεση και με τη δεύτερη να σκοράρει για το 1-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 28/4

Στρασμπούρ – Λιόν 1-2 (15′ Σανσόν / 32′ Λουκεμπά, 36′ Κακερέ)

Σάββατο 29/4

Λιλ – Αζαξιό 3-0 (22’, 33’ Αντρέ Γκόμες, 37’ Καμπελά)

Κυριακή 30/4

Μονακό – Μονπελιέ 0-4 (28′, 72′ Νορντίν, 65′ Μαουασά, 79′ Μαβιντιντί)

Κλερμόν – Ρεμς 1-0 (4′ Κιεΐ)

Ρεν – Ανζέ 4-2 (25′ Γκουιρί, 35′ αυτ. Ουντοτζί, 54′, 84′ Ντοκού / 19′ πεν. Μπενταλέμπ, 42′ Νιάν)

Τρουά – Νις 0-1 (2′ Μπουνταουί)

Παρί Σεν Ζερμέν – Λοριάν 1-3 (29′ Εμπαπέ / 15′ Λε Φε, 38′ Γιόνγκουα, 89′ Ντιένγκ)

Μαρσέιγ – Οσέρ (21:45)