18 C

Κορυφή για τη Μαν. Σίτι με ισοφάριση ιστορικού ρεκόρ από τον Χάλαντ, τρίποντα για Νιούκαστλ και Μαν. Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Σίτι πάτησε στην κορυφή και πια είναι στο +1 από την Άρσεναλ με παιχνίδι λιγότερο μάλιστα. Οι πρωταθλητές Αγγλίας πέρασαν δύσκολα από την έδρα της Φούλαμ (1-2) αλλά πήραν το τρίποντο και αποτελούν το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι Πολίτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάλαντ, ο οποίος έφτασε τα 50 γκολ στη σεζόν και τα 32 στο πρωτάθλημα, κάτι που έχουν πετύχει σε μια σεζόν μόνο οι Άντι Κόουλ και Άλαν Σίρερ και προφανώς και θα το σπάσει. Ο Βινίσιους ισοφάρισε με ένα φοβερό γκολ ενώ στο 36′ ο Άλβαρες με μια βολίδα εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (λίγα λεπτά νωρίτερα ο Γκρίλις είχε δοκάρι). Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα πάλεψε για την ισοφάριση αλλά δεν τη βρήκε ενώ ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει πέναλτι στην ανατροπή του Ριντ στο δεύτερο μέρος.

Με ανατροπή η Νιούκαστλ πέτυχε 3η σερί νίκη και 8η στα τελευταία 10 ματς απέρναντι στη Σαουθάμπτον (3-1). Οι Άγιοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και δίκαια προηγήθηκαν στο 41′ με τον Άρμστρονγκ μετά το γύρισμα του Σουλεμανά. Ο Γουίλσον πέρασε αλλαγή στο β’ και στο 55′ ισοφάρισε ενώ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 81′ για να διαμορφώσει το 3-1 (δύο λεπτά νωρίτερα σημείωσε αυτογκόλ ο Γουόλκοτ).

Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της και με μια μέτρια για τα δεδομένα της εμφάνιση, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες και διατηρείται με άνεση στην 4η θέση. Οι Κόκκινοι Διάβολοι επικράτησαν με 1-0 της νωχελικής Άστον Βίλα στο Ολντ Τράφορντ με τον Μπρούνο Φερνάντες στο 39′ να σκοράρει έπειτα από την ασταθή απόκρουση του Μαρτίνες στο σουτ του Ράσφορντ.

Η Μπόρνμουθ με δύο γρήγορα γκολ του Λέρμα – και παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από τον Μπάμφορντ στο 32′ λύγισε χάρη και στο γκολ του Σολάνκι στο 63′ τη Λιντς στο Βαϊτάλιτι με 4-1 και με ματς περισσότερο βρέθηκε στο +10 από την παραμονή αφήνοντας στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη την ομάδα του Χάβι Γκράθια.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 29/4

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 4-3 (15′ Αγιού, 20′ Ζαχά, 30′ Σλουπ, 66′ πεν. Έζε / 9′ Σούτσεκ, 35′ Αντόνιο, 72′ Αγκέρ)

Μπράιτον – Γουλβς 6-0 (6′, 66′ Ουντάβ, 13′, 26′ Γκρος, 39′, 48′ Γουέλμπεκ)

Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1 (82′ Τόνεϊ, 90+4′ Ντα Σίλβα / 45+1′ Ντανίλο)

Κυριακή 30/4

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1-0 (39′ Μπρούνο Φερνάντες)

Μπόρνμουθ – Λιντς 4-1 (20′, 24′ Λέρμα, 63′ Σολάνκι, 90+1′ Σεμένιο / 32′ Μπάμφορντ)

Νιούκαστλ – Σαουθάμπτον 3-1 (55′, 81′ Γουίλσον, 79′ αυτ. Γουόλκοτ / 41′ Άρμστρονγκ)

Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (15′ Βινίσιους / 3′ πεν. Χάλαντ, 36′ Άλβαρες)

Λίβερπουλ – Τότεναμ (18:30)