17 C

Ήττα-σοκ για τη Νότιγχαμ στις καθυστερήσεις, η Μπράιτον έριξε έξι γκολ στη Γουλβς

«Αυτοκτονία» στο Λονδίνο για τη Νότιγχαμ μετά τη νίκη επί της Μπράιτον. Οι Κόκκινοι γνώρισαν ήττα με ανατροπή (2-1) από την Μπρέντφορντ και παρέμειναν στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη (πέμπτη ήττα στα τελευταία έξι ματς) παρότι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το δεύτερο σερί γκολ του Ντανίλο από κοντά με υπέροχο σουτ.

Η Μπρέντφορντ ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόνεϊ. Ο Άγγλος φορ εκτέλεσε υπέροχα και ο Νάβας δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά στην κλειστή του γωνία με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Οι Μέλισσες συνέχισαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε τον Νάβας ξανά στην κλειστή του γωνία αφού πρώτα εξέθεσε τον Λόντι από τα αριστερά για να εκτελέσει.

Η Μπράιτον πέτυχε την πιο άνετη κι ευρεία νίκη της στη σεζόν απέναντι στη Γουλβς επικρατώντας με το εμφατικό 6-0 για να πλησιάσει ξανά στις ευρωπαϊκές θέσεις. Οι Γλάροι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Ουντάβ και μέσα σε 13′ (από το 13′ ως το 26′) ο Ενσίσο με φανταστικές ασίστ βρήκε τον Γκρος που έκανε το 3-0 με δύο γκολ.

O Γουέλμπεκ πέτυχε άλλα δύο γκολ στο 39′ και στο 48′ από τραγική λάθη στην άμυνα τον Λύκων και ο Ουντάβ «κρέμασε» τον Σα με υπέροχη λόμπα για το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τελικό 6-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 29/4

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 4-3 (15′ Αγιού, 20′ Ζαχά, 30′ Σλουπ, 66′ πεν. Έζε / 9′ Σούτσεκ, 35′ Αντόνιο, 72′ Αγκέρ)

Μπράιτον – Γουλβς 6-0 (6′, 66′ Ουντάβ, 13′, 26′ Γκρος, 39′, 48′ Γουέλμπεκ)

Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1 (82′ Τόνεϊ, 90+4′ Ντα Σίλβα / 45+1′ Ντανίλο)