21.7 C

Μπακς – Χιτ 126-128: Το Μιλγουόκι αποχαιρέτησε νωρίς το όνειρο

Με ηγέτη τον Μπάτλερ, οι Χιτ επικράτησαν με 128-126 των Μπακς στην παράταση και άφησαν την παρέα του Αντετοκούνμπο εκτός συνέχειας των play off

Με την πλάτη στον τοίχο και μοναδική επιλογή τη νίκη για να παραμείνουν ζωντανοί στο πρωτάθλημα μπήκαν στο Game 5 με τους Χιτ οι Μπακς, αλλά τίποτα δεν τους πήγε καλά.

Ο Τζίμι Μπάτλερ δεν είχε σκοπό να αφήσει τη σειρά να πάει σε έκτο παιχνίδι, έστειλε το ματς στην παράταση με σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 128-126 και την πρόκριση της ομάδας του στη συνέχεια των play off.

Οι Μπακς, από την άλλη, είδαν τη σειρά να τελειώνει πρόωρα με το εις βάρος τους 4-1, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να προηγούνται με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε να κρατήσει το Μιλγουόκι ζωντανό, είχε 38 πόντους, 20 ριμπάουντ, αλλά και 13 άστοχες βολές και τελικά είδε απογοητευμένος την ομάδα του να αποκλείεται.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ, που, εκτός από το κρίσιμο καλάθι που οδήγησε το ματς στην παράταση, έκανε πράγματα και θαύματα, με 42 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 46 λεπτά συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-35, 69-63, 102-86, 118-118, 126-128 (παρ.).