18 C

Γιουβέντους – Νάπολι 0-1: Ο Ρασπαντόρι ξέρανε τη Μεγάλη Κυρία με γκολάρα τίτλου στο 93′ (vid)

Το μεγαλύτερο διπλό στη σεζόν, σε αυτή την ονειρεμένη σεζόν για την ακρίβεια, ήρθε στο Τορίνο με γκολ στο 93ο λεπτό για τη Νάπολι! Η – εντός ολίγων αγωνιστικών – πρωταθλήτρια Ιταλίας απέδρασε από την έδρα της Γιουβέντους (0-1) η οποία καιγόταν για νίκη καθώς μετά την επιστροφή των 15 βαθμών θα μπορούσε να προσπεράσει τη Λάτσιο και να ανέβει στη 2η θέση.

Πρώτο διπλό μετά το 2018 για τη Νάπολι στο Τορίνο και η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι στο +17 από τη Λάτσιο και στο +19 από τη Γιουβέντους.

Είναι αλήθεια πως η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν διανύει την καλύτερη περίοδο στη σεζόν ωστόσο έδειξε χαρακτήρα σε μια από τις πιο κρίσιμες αναμετρήσεις και επτά στροφές πριν το φινάλε είναι θέμα χρόνου να στεφθεί πρωταθλήτρια!

Η Γιουβέντους πίεσε μόνο στα πρώτα 20′ και μετά δεν είχε τρόπο να φανεί πραγματικά απειλητική απέναντι στον Μερέτ. Παρόλα αυτά στο 85′ βρήκε δίχτυα με τον Ντι Μαρία όμως η φάση εξετάστηκε μέσω VAR και δόθηκε επιθετικό φάουλ του Μίλικ στον Λομπότκα στην αρχή της φάσης.

Η Νάπολι γλίτωσε το 0-1 και σε ακόμα μια περίπτωση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (η μπάλα έφυγε άουτ στο γύρισμα του Κιέζα στον Βλάχοβιτς που σκόραρε από κοντά) αλλά βρήκε δίχτυα στο 93′!

Ο Ελμάς έβγαλε φοβερή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από τα δεξιά κι ο Ρασπαντόρι έπιασε το μονοκόμματο σουτ στο οποίο δεν είχε απάντηση ο Σέζνι, με τους Ναπολιτάνους να πανηγυρίζουν έξαλλα το τρίποντο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/4

Βερόνα – Μπολόνια 2-0 (45+6′ πεν., 62′ Βέρντι)

Σάββατο 22/4

Σαλερνιτάνα – Σασουόλο 3-0 (9’ Πιρόλα, 20’ Ντιά, 65’ Κουλιμπαλί)

Λάτσιο – Τορίνο 0-1 (43′ Ίλιτς)

Σαμπντόρια – Σπέτσια 1-1 (23′ Αμιόνε / 59′ Βέρντε)

Κυριακή 23/4

Έμπολι – Ίντερ 0-3 (48′, 76′ Λουκάκου, 88′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Ουντινέζε – Κρεμονέζε 3-0 (2′ Σάμαρτζιτς, 27′ Νεουέν, 36′ Σαξές)

Μόντσα – Φιορεντίνα 3-2 (26′ αυτ. Μπιράγκι, 43′ Μότα, 59′ πεν. Πεσίνα / 8′ Κουαμέ, 13′ Σαπονάρα)

Μίλαν – Λέτσε 2-0 (40′, 75′ Λεάο)

Γιουβέντους – Νάπολι 0-1 (90+3′ Ρασπαντόρι)