19.9 C

Ανζέ – Παρί 1-2: Καθάρισε εύκολα με δύο γκολ Εμπαπέ και μυθική ασίστ του Μέσι (vid)

Τρίτη σερί νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν και στο +11 με ματς περισσότερο από τη Μαρσέιγ. Οι Παριζιάνοι πέρασαν άνετα από το Ρεϊμόντ-Κοπά επικρατώντας με 1-2 της Ανζέ σε μια αναμέτρηση που είχε ενδιαφέρον στο πρώτο ημίχρονο και ελάχιστες φάσεις στο δεύτερο.

Σκόρερ και των δύο τερμάτων της ομάδας του Γκαλτιέ ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό ενώ στο 26′ ο Μέσι με μια απίθανη κάθετη τον έβγαλε σε θέση τετ α τετ για να γράψει το 0-2 και να σφραγίσει οριστικά το τρίποντο αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα παρά το 1-2 του Τιούμπ στο 87′.

O Aργεντινός με αυτή τη μυθική ασίστ έφτασε τις 15 και μπήκε στην κλειστή λίστα που βρίσκονται άλλοι δύο παίκτες: ο Εντέν Αζάρ κι ο Κιλιάν Εμπαπέ μαζί με τον Αργεντινό έχουν καταφέρει σε μια σεζόν να έχουν 15 γκολ και 15 ασίστ. Μόνο οι τρεις τους το έχουν πετύχει αυτό τα τελευταία 16 χρόνια…