19.9 C

Η Καλαμάτα ανέβηκε στη Volley League, 3-1 τον Κέρκη Σάμου

Ό,τι δεν κατάφερε πέρυσι στις λεπτομέρειες, το πέτυχε φέτος με πολλή δουλειά και σταθερότητα.

Η Καλαμάτα ’80 εξασφάλισε την άνοδο στη Volley League έπειτα από τη δεύτερη νίκη της στη σειρά των τελικών απέναντι στον Κέρκη Σάμου.

Με τις δύο ομάδες να έχουν από μια νίκη (1-1) και τους Μεσσήνιους το πλεονέκτημα έδρας, το συγκρότημα του Παναγιώτη Ντάκουρη επικράτησε με 3-1 του Κέρκη του Γιώργου Μπακοδήμου στο κατάμεστο κλειστό της Παραλίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι αλλά στο τέταρτο σετ παρουσίασαν νευρικότητα παρά το προβάδισμα που απέκτησαν. Ο τραυματισμός του Βιέτο και η αντεπίθεση του Κέρκη με το σπουδαίο χτύπημα του Χαντ έφεραν το τέταρτο σετ στον πόντο (24-23) με τον Οκάμπο να παίρνει το μπλοκ άουτ και να πανηγυρίζει έξαλλα την άνοδο.