21.5 C

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Παθιασμένοι Ερυθρόλευκοι έκαναν το 1-0 με άμυνες και Ιντάλγκο (vid)

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με ψυχωμένη εμφάνιση και έκανε το 1-0 στους τελικούς με τον ΠΑΟΚ - Τεράστιες άμυνες από τους Ερυθρόλευκους που είχαν πρώτο βιολί τον Ιντάλγκο και τέσσερις παίκτες διψήφιους

Τεράστια ανατροπή με μεγάλη εμφάνιση και 1-0 στους τελικούς για τον Ολυμπιακό που έσπασε το αήττητο του ΠΑΟΚ (3-1) και βρήκε την ψυχολογία του μετά τα αρνητικά αποτελέσματα.

Οι Ερυθρόλευκοι με εντυπωσιακές άμυνες, πάθος στο τάραφλεξ και πίεση από το σέρβις έφτασαν στη νίκη και υπερασπίστηκαν την έδρα τους για να μεταφέρουν το άγχος στην πλευρά του ΠΑΟΚ ο οποίος θα φιλοξενήσει τους Κυπελλούχους Ευρώπης στο Παλατάκι το Σάββατο.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν το πρώτο σετ εκμεταλλευόμενοι την ερυθρόλευκη νευρικότητα αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε δίκαια στην ανατροπή με τεράστιες άμυνες (ρεσιτάλ Τζιάβρα), φοβερό μπλοκ άμυνα (εξαιρετικός ο Λινάρδος, εκπληκτικός Κουμεντάκης) και αποτελεσματικό Ιντάλγκο που είχε 18 πόντους.

Τέσσερις παίκτες διψήφιοι για τον Ολυμπιακό που έδειξε βελτίωση στην κόντρα μπάλα και έκανε τον ΠΑΟΚ να φανεί απειλητικός μόνο στο τέταρτο σετ με τον Ράπτη που είχε 18 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο πρώτο σετ με ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-9) που απέκτησε εκμεταλλευόμενος και τα πολλά νεύρα των γηπεδούχων με τους διαιτητές. Χρειάστηκαν δύο μπλοκ του Ιντάλγκο και του Λινάρδου σε Ντεν Ντρις και Σκρεντάου αντίστοιχα για να πλησιάσει ο Ολυμπιακός (9-10) και με τον Κουβανό στο σέρβις να προσπεράσει και να φτάσει στο +2 με την επίθεση του Στερν (13-11).

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με επίθεση και άσο του Σκρεντάου στον Τζιάβρα (14-14) για να ξεκινήσουν οι εναλλαγές στο σκορ ως το 19-19. Μια κακή απόφαση για φιλέ του Τράβιτσα διορθώθηκε μέσω video check αλλά οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν το μυαλό τους στους διαιτητές και ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολα με σερί 0-5 (20-25) στην κατάκτηση του πρώτου σετ (0-1).

Και για να μιλήσουμε με νούμερα, οι Ερυθρόλευκοι παρότι ήταν ανώτεροι στο μπλοκ και είχαν 52% στην επίθεση, υπέπεσαν σε 9 λάθη (5 στην επίθεση) με τον ΠΑΟΚ να έχει μόλις 4 (κανένα στην επίθεση).

Όταν ο Ολυμπιακός ηρέμησε, άρχισε να βρίσκει ρυθμό από το σέρβις και να γίνεται πιο αποτελεσματικός στην κόντρα μπάλα. Ο Παγένκ ανέβασε την απόδοσή του αρχίζοντας με άσο (4-2) και παρέδωσε τη σκυτάλη στον Κουμεντάκη που είτε με πάιπ, είτε από το σέρβις έφτασε τη διαφορά στο +5 για τους Ερυθρόλευκους (12-7).

Ο ΠΑΟΚ έβρισκε επιθετικά λύσεις μόνο από τον Σκρεντάου κι όταν ανέβηκε ξανά ο Ράπτης ήταν αργά. Ο Παγένκ με απίθανες επιθέσεις άνοιξε τη διαφορά κι ο Ολυμπιακός έκανε το 25-17 και το 1-1 στα σετ με 58% στην κόντρα μπάλα από το 33% του πρώτου.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στο τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει μεγάλα λάθη (10 σε όλο το σετ) – κυρίως με τον Γιόρνα (7-4). Οι τρεις πόντοι της διαφοράς αποδείχθηκαν πολύτιμοι για τους Κυπελλούχους Ευρώπης που ξεσήκωσαν το Ρέντη στο 11-7 με την απίθανη άμυνα για highlight που έβγαλε ο Στερν με το πόδι.

Οδηγός αυτή η φάση για τους γηπεδούχους που άνοιξαν τη διαφορά με τον ασταμάτητο Κουμεντάκη και με το τρομερό μονό μπλοκ του Παγένκ στον Γιόρνα (20-14). Το χαμένο σέρβις του Ράπτη έδωσε έξι σετ μπολ στον Ολυμπιακό που έφτασε στην ανατροπή (2-1) με την επίθεση του Ιντάλγκο (25-19).

Το καλύτερο ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ (7-4 με μπλοκ του Λινάρδου στον Γιόρνα) δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που με πίεση στο σέρβις πάνω σε Ιντάλγκο και Τζιάβρα προσπέρασαν (8-9) για πρώτη φορά.

Ο Ράπτης στην κόντρα έκανε το 11-13, με τους Ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν με τον άσο του Στερν (13-13) αλλά τον ΠΑΟΚ να φτάνει εκ νέου στο +2 μετά την άστοχη πάιπ του Ιντάλγκο (16-18). Ο Κουβανός πήρε το αίμα του πίσω με δύο σερί πόντους (18-18) για να δώσει την ευκαιρία στον Κουμεντάκη για το ερυθρόλευκο προσπέρασμα μετά από ώρα (19-18).

Ο Ιντάλγκο με μεγάλο άσο έκανε το 23-21 και με το μπλοκ του Λινάρδου στον Ντεν Ντρις ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-21 και τελείωσε το σετ και το ματς με επίθεση του Στερν στη μεγάλη διαγώνιο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 25-17, 25-19, 25-21 σε 110′

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσους, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Στερν 12 (11/26 επ., 1 άσος), Κουμεντάκης 13 (10/17 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 41% άριστες), Τράβιτσα, Λινάρδος 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (15/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 44% υπ. – 44% άριστες)

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 7 (7/17 επ., 71% υπ. – 67% άριστες), Γουόλς, Βουλκίδης 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 36% άριστες), Σκρεντάου 7 (5/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 39% υπ. – 33% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Γάτσης

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ (ο πρωταθλητής κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος τελικός: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21)

2ος τελικός: Σάββατο 22/4, 21:30 (Παλατάκι) ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

3ος τελικός: Τρίτη 25/4, 19:15 (Μ. Μερκούρη, Ρέντη) Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Παρασκευή 28/4, 19:15 (Παλατάκι) ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τρίτη 2/5, 19:15 (Μ. Μερκούρη, Ρέντη) Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ