21.7 C

Η Μπάγερν στραβοπάτησε με τη Χόφενχαϊμ, σοκ στο 97′ για Ντόρτμουντ και χαμένη ευκαιρία για κορυφή

Η βαριά ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι, το επεισόδιο ανάμεσα σε Μανέ και Σανέ που επέφερε την τιμωρία του Σενεγαλέζου, έφεραν αναβρασμό στο στρατόπεδο της Μπάγερν που έμεινε στο 1-1 με τη Χόφενχαϊμ στο Μόναχο!

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό μετά από στημένη φάση και γκολ του Παβάρ ωστόσο οι φιλοξενούμενοι που δεν… καίγονταν για βαθμούς έφτασαν στην ισοφάριση στο 71′ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Κράμαριτς και άντεξαν στην πίεση για να πανηγυρίσουν τον βαθμό.

Η Ντόρτμουντ πέταξε την ευκαιρία να πιάσει τους Βαυαρούς στην κορυφή και διατηρήθηκε στο -2 με αποτέλεσμα-σοκ εκτός έδρας (3-3) απέναντι στη Στουτγκάρδη. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με 0-2 στο 26′ και στο 33′ με τα τέρματα των Αλέ και Μάλεν αντίστοιχα, ενώ αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω από το 39′ όταν και αποβλήθηκε ο Ντίνος Μαυροπάνος με δεύτερη κίτρινη κάρτα (πρώτη αποβολή του στο γερμανικό πρωτάθλημα).

Παρόλα αυτά, οι ανώτεροι γηπεδούχοι στο β’ μείωσαν στο 78′ με το σουτ του Κουλιμπαλί (είχε περάσει 4′ νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή) και στο 84′ εκμεταλλεύτηκαν αμυντική αδράνεια των Βεστφαλών για να πετύχουν το 2-2 με τον Φάγκνομαν. Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραραν με το πλασέ του Ρέινα, αλλά η Στουτγκάρδη είπε στην τελευταία της λέξη στο έβδομο λεπτό με το φοβερό σουτ του Σιλάς!

Η Λειψία πέτυχε μια δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα που τη διατηρεί στην τετράδα. Οι Ταύροι επικράτησαν με ανατροπή με 3-2 της Άουγκσμπουργκ, η οποία προηγήθηκε στο 5′ με τον Μάιερ αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα (10′) με το πλασέ του Καμπλ στο γύρισμα του Βέρνερ. Ο Γερμανός φορ ανέλαβε δράση στη συνέχεια και μέσα σε 3′ (32′-35′) σκόραρε δις και το προβάδισμα διατηρήθηκε παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 82′ με τον Βάργκας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 14/4

Σάλκε – Χέρτα Βερολίνου 5-2 (3’ Σκάρκε, 13’, 78’ Μπίλτερ, 48’ Τερόντε, 90+2′ Καμίνσκι / 45+3’ Γιόβετιτς, 84’ Ρίχτερ)

Σάββατο 15/4

Μπάγερν – Χόφενχαϊμ 1-1 (17′ Παβάρ / 71′ Κράμαριτς)

Λειψία – Άουγκσμπουργκ 3-2 (10′ Καμπλ, 32′, 35′ Βέρνερ / 5′ Μάιερ, 82′ Βάργκας)

Κολωνία – Μάιντς 1-1 (51′ Λιούμπιτσιτς / 17′ Αζόρκ)

Στουτγκάρδη – Ντόρτμουντ 3-3 (78′ Κουλιμπαλί, 84′ Φάγκνομαν, 90+7′ Σιλάς / 26′ Αλέ, 33′ Μάλεν, 90+3′ Ρέινα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Γκλάντμπαχ (19:30)