21.7 C

Φριτζ – Τσιτσιπάς 2-0: Έσπασε την κατάρα, απέκλεισε το φαβορί και συνεχίζει στα ημιτελικά ο Αμερικανός (vid)

Ο Αμερικανός κατατρόπωσε τον Έλληνα πρωταθλητή μέσα σε 85' για να πάρει μία δίκαιη και σχετικά άνετη πρόκριση στα ημιτελικά του Monte Carlo Masters - Πρόωρος αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά που είχε κατακτήσει το τρόπαιο τις δύο προηγούμενες χρονιές

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε σε κακή μέρα κόντρα στον πιο έτοιμο Τέιλορ Φριτζ, ο οποίος μέσα σε σχεδόν 85 λεπτά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με σχετική άνεση (2-0 σετ, 6-2, 6-4).

Πρόωρο «αντίο» για τον Έλληνα πρωταθλητή στο Monte Carlo Masters, όπου είχε κερδίσει το τρόπαιο τις δύο προηγούμενες χρονιές.

Τα κρίσιμα και συνεχόμενα μπρέικ του Αμερικανού στα σέρβις του «Τσίτσι» αποπροσανατόλισαν τον Έλληνα πρωταθλητή, που επί της ουσίας δεν κατάφερε να μπει ποτέ στην διεκδίκηση του αγώνα.

Απόλυτος κυρίαρχος στο κορτ ο Φριτζ, που θα ψάξει νέα υπέρβαση στα ημιτελικά κόντρα στον φορμαρισμένο Ρούμπλεφ, ο οποίος νωρίτερα προκρίθηκε με το ίδιο σκορ (2-0 σετ) έναντι του Στρουφ.

ΤΑ ΣΕΤ 2-0: 6-2, 6-4.