17 C

Βίρτους – Αρμάνι 89-84: Χάκετ και Μπελινέλι υπέγραψαν τη νίκη στον ιταλικό εμφύλιο

Η Βίρτους Μπολόνια πανηγύρισε τη νίκη στον ιταλικό «εμφύλιο» με 89-84 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη EuroLeague.

H Βίρτους ολοκλήρωσε τη σεζόν στην 14η θέση με ρεκόρ 14-20, ενώ η Αρμάνι τερμάτισε μία θέση πιο πάνω με 15-19.

Ένα τρομερό ιταλικό ντέρμπι έγινε ανάμεσα στη Βίρτους Μπολόνια και την Αρμάνι Μιλάνο στην τελευταία αγωνιστική της EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι με τους Φόιγκτμαν, Μπάρον και Ντέιβις σε εξαιρετική κατάσταση, είχαν για μεγάλο διάστημα του αγώνα το προβάδισμα, που κάποια στιγμή μάλιστα έφτασε σε διψήφια επίπεδα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Αρμάνι να προηγείται με 22-26 και έχοντας αυτό το ισχνό προβάδισμα να μπαίνει «καυτή» στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 13-3 να ξεφεύγει με 25-39 και να παίρνει ένα από τα μεγαλύτερα προβαδίσματα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να ισορροπήσουν κάπως στην κατάσταση μειώνοντας τη διαφορά έστω και λίγο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 39-47.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ήταν η Βίρτους έκανε το δικό της σερί και εξαφάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 48-50. Μετά το γρήγορο σερί των γηπεδούχων οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι σε όλη την περίοδο και η Αρμάνι κράτησε το μικρό της προβάδισμα (65-68). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ανατροπή, με τους Χάκετ και Μπελινέλι να κάνουν τρομερά πράγματα για τους γηπεδούχους και να ξεπερνάνε και οι δύο τους 20 πόντους.

Στο 34′ η Βίρτους κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 74-72 και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω της ξεφεύγοντας με 83-74 δύο λεπτά πριν το τέλος. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, που στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους τρεις, δεν άλλαξε κάτι και η Βίρτους πανηγύρισε τη νίκη με 89-84.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Μόγκουλκοτς, Ρότσα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπελινέλι 21 (5/10 τρίποντα) , Μπάκο 2 , Τζαϊτέ 13 (4 ριμπάουντ) , Λούντμπεργκ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σενγκέλια 15 (1/2 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Χάκετ 25 (2/4 τρίποντα, 10 ασίστ) , Μίκι 4 , Γουίμς 2 (5 ριμπάουντ) , Οτζελέγιε 7 (1)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Τόμας 3 (1), Πάνγκος 5 (1/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Τονούτ 4, Μπάρον 14 (3/9 τρίποντα) , Ρίτσι (4 ριμπάουντ) , Χολ 8 (6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σιλντς 5 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη) , Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ντατόμε 8 (2) , Φόγκτμαν 19 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 22/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 18/28 βολές, 25 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά + 2 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 20/33 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 11/12 βολές, 31 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά + 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ