16.1 C

Λέικερς – Τίμπεργουλβς 108-102: King James και Σρέντερ οδήγησαν τους Λιμνάνθρωπους στα πλέι οφ (vid)

Εφτάψυχοι οι Λέικερς, έσωσαν το ματς και τη σεζόν -για την ώρα- με επική ανατροπή επί των Τίμπεργουλβς και νίκη-χρυσάφι με 108-102 στην παράταση που τους δίνει το εισιτήριο για τα playoffs του NBA, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Γκρίζλις με μειονέκτημα έδρας.

Οι γηπεδούχοι Λέικερς βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους στο ημίχρονο και με 95-90, 5:30 πριν το τέλος, αλλά κράτησαν αλώβητο καλάθι τους σχεδόν σε ολόκληρο το τελικό διάστημα του αγώνα!

Ισοφάρισαν σε 95-95 και πήραν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά, κάτι που έγινε με τρίποντο του εκπληκτικού Ντένις Σρέντερ (21π., 3/4 τρίποντα, 8/8 βολές), ο οποίος ευστόχησε σε corner three με 1.4” πριν το τέλος.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν (ξανά) ο κορυφαίος του γηπέδου με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του σε 45 λεπτά κατά τα οποία… έλιωσε στο παρκέ.

Ο Άντονι Ντέιβις έπαιξε 43′ και είχε 24 πόντους και 15 ριμπάουντ (τρία μπλοκ), για τον Σρέντερ τα είπαμε, ενώ από 12 πόντους έβαλαν ο Όστιν Ριβς και ο Ρούι Χατσιμούρα. Ο Ντ’Αντζελο Ράσελ αποτέλεσε την παραφωνία για τους Λέικερς με μόλις δύο πόντους (1/9 σουτ, οκτώ ασίστ).

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς τα έδωσε όλα για τους “Λύκους” με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ο Μάικ Κόνλεϊ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους (6/8 τρίποντα) κι ο Κένι Άντερσον έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους, 13 ασίστ, τέσσερα κλεψίματα και άλλα τόσα μπλοκ στο ενεργητικό του.