17.9 C

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 87-79: Η ιστορική πρωτιά θα παιχτεί στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έχασε το ένα... κανονάκι του και την τελευταία αγωνιστική θα κληθεί να νικήσει την Μπασκόνια στο φλεγόμενο ΣΕΦ προκειμένου να κατακτήσει μια ιστορική πρωτιά στην κανονική περίοδο της Euroleague

Η νίκη που ήθελε ο Ολυμπιακός για να κλειδώσει μαθηματικά την πρώτη θέση δεν ήρθε στο Βελιγράδι.

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με από τον Ερυθρό Αστέρα (87-79) που πανηγύρισε την 4η σερί νίκη του απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη EuroLeague σε μια αναμέτρηση που πάντως δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο.

Οι πρωτοπόροι της φετινής EuroLeague κρατούν την 1η θέση στα χέρια τους κι απλώς χρειάζονται μια νίκη στο ΣΕΦ κόντρα στην Μπασκόνια την επόμενη εβδομάδα για να πανηγυρίσουν ένα ιστορικό επίτευγμα.

Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μια νίκη γοήτρου βασιζόμενος στην ενέργεια του Χόλαντ στην τέταρτη περίοδο αλλά και στην πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν Καμπάτσο, Πετρούσεφ και Βιλντόσα.

Ο Γουόκαπ και ο Βεζένκοφ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση για τον Ολυμπιακό που είδε τον Σλούκα να ανεβάζει την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος.

Το ελληνικό ερυθρόλευκο ξεκίνημα στη Χάλα Πιονίρ ήταν εντυπωσιακό με 6/11 τρίποντα και τον Γουόκαπ να σκοράρει κατά ριπάς για να δώσει σημαντικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό που έφτασε στο +11 (17-28) με το μακρινό σουτ του Παπανικολάου. Ο Βιλντόσα και ο Πετρούσεφ έδωσαν σημαντικές λύσεις στους Σέρβους στην πρώτη περίοδο για να κλείσει η διαφορά στους 4 (26-30).

Ο φοβερός Βεζένκοφ έδινε διαρκώς σκορ στον Ολυμπιακό ενώ ο Μπλακ βοήθησε στην άμυνα και στο ριμπάουντ σε ένα διάστημα που οι Σέρβοι ξεκίνησαν να ρολάρουν επιθετικά. Καμπάτσο και Μίτροβιτς διατηρούσαν σε απόσταση αναπνοής από τον Ερυθρό Αστέρα ο οποίος προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς (41-39) αλλά ο ΜακΚίσικ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +2 στα αποδυτήρια (45-47).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο με τους παίκτες του Αστέρα να παίζουν ψυχωμένα στο όριο του φάουλ (αρκετά εκ των οποίων δεν δόθηκαν στον Ολυμπιακό) και να κρατούν για περίπου πέντε λεπτά χωρίς σκορ τους πρωτοπόρους της EuroLeague. Ο Σλούκας με επτά δικούς του πόντους διατήρησε στο -4 τον Ολυμπιακό (56-52) ωστόσο τα πολλά λάθη δημιούργησαν ζητήματα και ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο +6 (65-59) με καλάθι του Καμπάτσο.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ξεκάθαρα στον Χόλαντ που έβαλε 13 (!) πόντους από τους 22 των Σέρβων στα 10′, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει δίκαια στη νίκη που περισσότερο είχε αξία για γόητρό του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ – Μπισάνγκ – Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 10/14 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 19 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βιλντόσα 12 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 20 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντόμπριτς 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ίλιτς 2, Νέντοβιτς, Κούζμιτς 3, Πετρούσεβ 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 15 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 6 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 τρίποντα), Φαλ 6 (2/4 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοφ 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ)