15.8 C

Ρεάλ – Βαγιαδολίδ 6-0: Ξέσπασμα με εξάρα και με φόρα στον επαναληπτικό Κυπέλλου με την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες αμέσως μετά τη διακοπή σκορπίζοντας με 6-0 τη Βαγιαδολίδ στο Σαντιάγο Μπερναμπέου και παρέμεινε στο -12 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα που βαδίζει ολοταχώς για την επιστροφή στους εγχώριους τίτλους.

Οι Μαδριλένοι ανέβασαν την αυτοπεποίθησή τους και πάνε με καλή ψυχολογία στον επαναληπτικό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου με τους Καταλανούς στο Καμπ Νου.

Η Βασίλισσα ξεπέρασε τις 25 τελικές – αρκετές καθαρές ευκαιρίες – και έβαλε τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος με τον Ροντρίγκο να ανοίγει το σκορ στο 22′ και τον Μπενζεμά να σημειώνει τρία τέρματα σε διάστημα 7′ (από το 29′ ως το 36′).

Ο Γάλλος φορ για πρώτη φορά στη θητεία του με τη Ρεάλ πέτυχε χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα, με τη Βασίλισσα να βρίσκει άλλα δύο γκολ στο δεύτερο με Ασένσιο στο 73′ και Λούκας Βάθκεθ στις καθυστερήσεις.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 1/4

Μαγιόρκα – Οσασούνα 0-0

Τζιρόνα – Εσπανιόλ 2-1 (53′ Μαρτίνεθ, 88′ πέν. Στουάνι / 74′ Μπρέθγουεϊτ)

Αθλέτικ – Χετάφε 0-0

Κάντιθ – Σεβίλλη 0-2 (51′ Οκάμπος, 74′ Εν Νεσιρί)

Έλτσε – Μπαρτσελόνα 0-4 (20′, 66′ Λεβαντόφσκι, 56′ Φάτι, 70′ Τόρες)

Κυριακή 2/4

Θέλτα – Αλμερία 2-2 (10′ Σεφέροβιτς, 42′ Κάρλες Πέρεθ / 7′ Μπάμπιτς, 32′ Πουτζμάλ)

Ρεάλ – Βαγιαδολίδ 6-0 (22′ Ροντρίγκο, 29′, 32′, 36′ Μπενζεμά, 73′ Ασένσιο, 90+1′ Λούκας Βάθκεθ)

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Σοσιεδάδ (19:30)

Ατλέτικο – Μπέτις (22:00)