16.9 C

Κατέκτησε το US Open η Ναόμι Οσάκα!

Η Ναόμι Οσάκα έγινε η πρώτη τενίστρια από την Ιαπωνία που κατακτά Grand Slam, καθώς επικράτησε με 2-0 σετ της Γουίλιαμς στον τελικό του US Open

Η Ναόμι Οσάκα κέρδισε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) τη Σερένα Γουίλιαμς στον τελικό του US Open, κατακτώντας το πρώτο της Grand Slam στην διοργάνωση, σε ηλικία μόλις 20ετών. Η Οσάκα πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση τελειώνοντας τον αγώνα με 15 winners και 14 αβίαστα λάθη, απέναντι μάλιστα στο είδωλό της.

Η Αμερικανίδα τενίστρια αν και προηγήθηκε 3-1 στο δεύτερο σετ, δέχθηκε ένα break back και έσπασε τη ρακέτα της, με τον διαιτητή να τιμωρεί αυτή της την αντίδραση με point penalty. Ο εκνευρισμός της στοίχισε και η κόντρα της με τον referee του αγώνα δεν σταμάτησε εκεί καθώς, λίγο μετά έφερε game penalty από τον chair umpire, και έτσι η Οσάκα πήρε προβάδισμα 5-3.

Η Σερένα έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει το 24ο Grand Slam και να φτάσει το ρεκόρ της Μάργκαρετ Κορτ. Με αυτή την επιτυχία,η Ναόμι Οσάκα σκαρφάλωσε στο Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης.