18.9 C

Μίλων – Ολυμπιακός 0-3: Ερυθρόλευκη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου με σέρβις και τρομερή ανατροπή στο 2ο σετ (vid)

Με αποτελεσματικό Στερν στα κρίσιμα σημεία και με 60% στην επίθεση συνολικά, οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν του Μίλωνα ο οποίος έχασε την ευκαιρία του στο δεύτερο σετ - Τρομερή επιστροφή του Ολυμπιακού από το 19-12 χάρη στη διπλή αλλαγή και τα σέρβις του Λινάρδου

Η τρίτη διαδοχική συνάντηση του Μίλωνα κόντρα στον Ολυμπιακό είχε διαφορετικό χαρακτήρα αφού κρινόταν η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι και στην Καλαμάτα και με ένα σχετικά άνετο 0-3 εξασφάλισαν την πρόκριση και θα διεκδικήσουν το 17ο τρόπαιο της ιστορίας τους στη διοργάνωση και το πρώτο μετά το 2017.

Κομβικό το δεύτερο σετ στον πρώτο ημιτελικό: ο Μίλωνας πίεσε ασφυκτικά με Μολίνα και Χερ την υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκε με 19-12 όμως οι Κυπελλούχοι Ευρώπης με τη διπλή αλλαγή του Τζουλιάνι αλλά και τα κυματιστά σέρβις του Λινάρδου ισοφάρισαν με σερί 3-10 (22-22) και στη συνέχεια έκαναν το 0-2 για να φτάσουν μετά πιο εύκολα στη νίκη.

Με ποσοστό 60% στην επίθεση και πρώτο σκόρερ τον Στερν (16π. με 50% – 11/22) ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός.

Ο Μίλωνας είχε πρώτο σκόρερ τον Μολίνα (12 πόντοι) που ήταν και αλάνθαστος στην υποδοχή (σε 22 προσπάθειες) αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του και στα τρία σετ.

Με πολύ καλό σέρβις (δύο άσοι Στερν), ο Ολυμπιακός πήρε νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων (2-5) και το διαχειρίστηκε εξαιρετικά. Ο Παγένκ με νέο άσο έγραψε το 5-9, με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να βλέπει τον Τράβιτσα να μοιράζει ιδανικά το παιχνίδι και να παίζει αρκετά με πάιπ. Κουμεντάκης και Ιντάλγκο τελείωσαν φάσεις με κάθε τρόπο, ο πρώτος με άσο πέτυχε το 14-24 σβηστά και ο Κουβανός έκλεισε το σετ (0-1).

Η εικόνα αντιστράφηκε πλήρως στο δεύτερο σετ. Ο Μολίνα πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και με άσο έχτισε διαφορά τριών πόντων για τον Μίλωνα (6-3), με τον Χερ να δίνει συνέχεια (11-5) και τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να προχωρά σε διπλή αλλαγή (Κομητούδης, Ζουπάνη) ενώ ο Δαλακούρας αντικατέστησε τον Ιντάλγκο.

Ο δεύτερος διαγώνιος του Ολυμπιακού πίεσε την υποδοχή του Μίλωνα ο οποίος παρότι έφτασε στο 19-12, άρχισε να είναι νευρικός. Ο Λινάρδος με φλοτ σέρβις έφερε την ισοφάριση (22-22) και οι Ερυθρόλευκοι με κόντρα του Ιντάλγκο και τρομερό δυναμίτη του Στερν έκαναν το 23-25 και το 0-2 στα σετ.

Πιο μεγάλη ήταν η ισορροπία για μεγάλο διάστημα στο τρίτο σετ. Ο Στερν με άσο έκανε το 11-12 και όσο κυλούσε το σετ, οι Ερυθρόλευκοι έβρισκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση με καλή κόντρα μπάλα. Ο Σλοβένος διαγώνιος με τον Κουμεντάκη έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +4 (15-19) με τον Ιντάλγκο να διαμορφώνει το τελικό 0-3 με τον πρώτο του άσο στο ματς.

ΜΙΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

ΤΑ ΣΕΤ: 15-25, 23-25, 19-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσους, 30 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Μπράιαν 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (11/27 επ.), Νανόπουλος 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 36% άριστες), Μολίνα 12 (9/19 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Χερ 3 (3 άσοι) / Χανδρινός Α. (λ., 42% υπ. – 33% άριστες), Δημητούλης, Εφραιμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (6/7 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Στερν 16 (11/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 3 (3/5 επ.), Ιντάλγκο 10 (8/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 71% υπ. – 43% άριστες), Κομητούδης, Ζουπάνη 1 (1/1 επ.), Δαλακούρας 1 (1/1 επ.)