13.2 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-66: Ερυθρόλευκος θρίαμβος και ολοταχώς για στέψη! (vid)

Οι Ερυθρόλευκες επέστρεψαν από το -13 και με μια καταιγιστική 4η περίοδο σίγησαν το κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» με την τριάδα Νικολοπούλου - Αγιούσο - Γκούσταφσον και βρίσκονται μια νίκη μακριά από τη στέψη

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επέβαλαν τον νόμο τους στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος»! Ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους (20-7) και με υπέροχο μπάσκετ έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών (60-66)!

Ο Θάνος Νίκλας προετοίμασε άριστα τις πρωταθλήτριες Ελλάδας οι οποίες επιθετικά «κόλλησαν» στην πρώτη περίοδο (20-5) αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη που τις φέρνει μια νίκη μακριά από το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους και δεύτερο διαδοχικό!

Τεράστιο παιχνίδι από τη Μέγκαν Γκούσταφσον που σταμάτησε στους 26 πόντους, εκπληκτικές Αγιούσο (16π., 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Νικολοπούλου (14π.) με τον Ολυμπιακό να τρέχει επιμέρους 11-23 στα τελευταία 10′ και να μεταφέρει τη σειρά στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ (2/4, 13:00) όπου με νίκη θα πανηγυρίσει τον τίτλο.

Η Ριντ μπήκε στη 12άδα του Παναθηναϊκού αλλά αγωνίστηκε ελάχιστα, με τις Πράσινες να έχουν διψήφιες μόνο τις Πότερ και Αλεξανδρή με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η Ελένη Καπογιάννη είδε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου την ομάδα της να ρολάρει και να φτάνει σε διψήφια διαφορά με τη Χαιριστανίδου να βοηθά σε άμυνα και επίθεση.

Από την τρίτη περίοδο όμως ο Θάνος Νίκλας χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης και η Γκούσταφσον χτύπησε στο αντίπαλο καλάθι, με την Αγιούσο να κάνει εκπληκτικά πράγματα στην επίθεση και τη Νικολοπούλου να παραλαμβάνει τη σκυτάλη στην τέταρτη περίοδο όπου ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί (0-11) και που παρά την πίεση που δέχθηκε έφυγε με το τεράστιο διπλό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης – Τσιμπούρης – Φραγκούλη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/47 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 1/4 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 11/14 βολές, 30 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 3 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πότερ 15 (7/12 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σωτηρίου 4 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 7 (2/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (1/5 τρίποντα, 11 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8 (4/5 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 4 (1/9 σουτ, 2/2 βολές), Αγιούσο 16 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26 (9/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές), Νικολοπούλου 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Δίελα, Σουκ 6 (8 ριμπάουντ).

Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-69

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-66

2/4/2023, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (13:00, Αίθουσα 5 ΣΕΦ)

6/4/2023, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (18:30, Π. Γιαννακόπουλος, εάν χρειαστεί)

9/4/23, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (13:00, Αίθουσα 5 ΣΕΦ, εάν χρειαστεί)