20.4 C

Πέισερς-Μπακς 136-149: Triple double… σφαίρα για Γιάννη, 51 πόντους ο Χόλιντεϊ

Ρεκόρ καριέρας για τον Χόλιντεϊ με 51 πόντους και το γρηγορότερο triple double καριέρας για τον Γιάννη έφεραν τη νίκη των Μπακς στην Ιντιάνα

Μόλις 22 λεπτά χρειάστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για να σημειώσει το γρηγορότερο triple double της καριέρας του στη νίκη με 149-136 απέναντι στους Πέισερς, σε ένα ματς όπου ο Τζρου Χόλιντεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας με 51 πόντους.

Ο Έλληνας διεθνής τέλειωσε την εκτός έδρας αναμέτρηση με 38 πόντους (14/18 δίποντα, 10/14 βολές), 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας σε τριψήφιους αριθμούς 8:50 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Λίγο πριν τη λήξη του τρίτου 12λεπτου και ο Χόλιντεϊ είχε προλάβει να δείξει για τα καλά τα… δόντια του στην Ιντιάνα, έχοντας ήδη πετύχει 40 πόντους και τελικά ολοκλήρωσε το ματς με 51 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικότατες απουσίες, καθώς αγωνίστηκαν χωρίς τους Ταϊρίς Χαλιμπάρτον, Μπάντι Χιλντ και Μάιλς Τέρνερ, παρόλα αυτά «χτύπησαν» όσο τους επέτρεπαν οι δυνάμεις τους το ματς κόντρα στο φαβορί.

Οι Μπακς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 55-21 και πλέον ετοιμάζονται για το ντέρμπι στο Μιλγουόκι με αντίπαλο τους Μπόστον Σέλτικς, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να κρίνει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει play off.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-34, 69-73, 107-119, 136-149.