21.3 C

Προκριματικά Euro 2024: Στραπάτσο στη Γλασκώβη για την κάκιστη Ισπανία, η Κροατία άλωσε την Προύσα

Η Ισπανία προβλημάτισε ξανά και γνώρισε ιστορική ήττα στη Γλασκώβη από τη Σκωτία (2-0), η οποία με τη σειρά της έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Euro 2024 όπως η Ρουμανία και η Ελβετία - Τεράστια νίκη της Κροατίας στην Προύσα απέναντι στη φλύαρη Τουρκία

Προβληματική σε όλα της η Ισπανία δεν απέφυγε την ήττα με 2-0 στη Γλασκώβη από τη Σκωτία στον 1ο όμιλο. Οι Ίβηρες προβλημάτισαν αμυντικά και επιθετικά απέναντι στους ψυχωμένους Σκωτσέζους που έπειτα από 39 χρόνια κατάφεραν να πανηγυρίσουν νίκη απέναντι τους και μάλιστα πανάξια.

Έτσι η Σκωτία έκανε το 2/2 στον 1ο όμιλο και άφησε στο -3 την Ισπανία μετά τη 2η αγωνιστική την ώρα που Νορβηγία και Γεωργία μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ σκόραρε δύο τέρματα που έμελλε να είναι και καθοριστικά. Άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό και στο 51′ υπέγραψε το τελικό 2-0 με τους Ίβηρες να παρουσιάζονται νωχελικοί.

Το 2/2 στον 9ο όμιλο έκαναν Ελβετία και Ρουμανία που επιβλήθηκαν εύκολα κόντρα σε Ισραήλ (3-0) και Λευκορωσία (2-1) αντίστοιχα εντός έδρας ωστόσο το μεγάλο αποτέλεσμα της βραδιάς το πέτυχε στον 4ο όμιλο η Κροατία. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς επιβλήθηκε με 0-2 της Τουρκίας στην Προύσα και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα την ώρα που εκείνη έπιασε την Ουαλία στους τέσσερις βαθμούς στην κορυφή.

Ο Κόβατσιτς άνοιξε το σκορ στο 20′ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αντίδραση του Γκιουνόκ στο σουτ του Κράμαριτς για να πάρει το ριμπάουντ και να διαμορφώσει από κοντά το τελικό αποτέλεσμα. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη, η Τουρκία είχε περισσότερες τελικές αλλά καμία εξ αυτών δεν μπορεί να θεωρηθεί κλασική ευκαιρία απέναντι στους Κροάτες που είχαν την ουσία και την αποτελεσματικότητα.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2024: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (28/3)