19.1 C

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 74-88: Ο καλύτερος πελάτης των Καταλανών

Η υποτονική Μπαρτσελόνα νίκησε τον Παναθηναϊκό για 9η σερί φορά και 20η στα τελευταία 24 ματς, συνεχίζοντας μια πελατειακή σχέση που σε λίγες μέρες συμπληρώνει δεκαετία

Η Μπαρτσελόνα με τον Σάρας Γιασικεβίτσιους δεν είχε χάσει ποτέ από τον Παναθηναϊκό ο οποίος μετρά τέσσερα χρόνια χωρίς νίκη (Νοέμβριος 2018) απέναντι στους Καταλανούς που μετρούν την τελευταία δεκαετία 20 νίκες σε 24 αναμετρήσεις! Το σερί συνεχίστηκε στο ΟΑΚΑ (9-0) – στον δρόμο που χάραξε και ο Ολυμπιακός με το 12-0 – με τους Καταλανούς να περνούν σχετικά άνετα από την έδρα των Πράσινων (74-88) χάρη στο ξέσπασμα που έκαναν στη δεύτερη περίοδο.

Και μαθηματικά στα πλέι οφ η Μπαρτσελόνα με ρεκόρ 20-10 στη EuroLeague, κατρακύλησε στο 10-20 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Μπέικον και Πονίτκα και είχε περιορισμένες λύσεις.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν την αντεπίθεση με τον Τόμπι στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο (ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους) και με τον Μίροτιτς να κάνει απίθανα πράγματα στο δεύτερο μέρος για να κλείσει το παιχνίδι με 26 πόντους (4/8 τρίποντα).

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν ελλιπή περιφέρεια είδαν τον Παπαγιάννη να κάνει την καλύτερη εμφάνισή του φέτος (19π.) και πήραν πράγματα κατά περιόδους από Γκριγκόνις και Τόμας που είχαν 12 και 11 αντίστοιχα.

Εντυπωσιακή εκκίνηση από τον Παναθηναϊκό στο ματς με τον Παπαγιάννη να χτυπάει στον Σανλί και τους Γκριγκόνις – Τόμας να βρίσκουν σκορ για το πρώτο σημαντικό προβάδισμα των Πράσινων (14-8) απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που σκόραρε δύο σερί τρίποντα με τον Αμπρίνες και η οποία αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκε στο -10 (20-10). Οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό με τον Βέσελι στο «5» και λύσεις προς το τέλος της περιόδου (στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟ είχε 0/4 βολές) και μείωσαν στο σουτ (25-22).

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε αμέσως με τρίποντο του Γιοκουμπάιτις και με τον Τόμπι στο παρκέ (11π. μόνο στη δεύτερη περίοδο) έτρεξε ένα τρομερό σερί σε 7′ και έφτασε στο +7 (33-40) που διατηρήθηκε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Κάποια στιγμή θα έμπαινε στην εξίσωση και ο Μίροτιτς που σκόραρε τους 15/25 πόντους της Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο. Ο Τόμας βοήθησε τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Παπαγιάννη και συνολικά η επίθεση λειτούργησε καλύτερα με τη διαφορά να παραμένει στα επίπεδα του πρώτου μέρους (60-68).

Η ύστατη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο έγινε με την ενέργεια του Λι που έφερε κλεψίματα, τον Παπαγιάννη να συνεχίσει να σκοράρει αλλά ο Μίροτιτς και ο Τόμπι ήταν πάντα εκεί και η Μπαρτσελόνα πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με τους Καταλανούς να παίρνουν και μαθηματικά την πρόκριση στα πλέι οφ με ρεκόρ 20-10.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Νέντοβιτς, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/30 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 18/26 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/25 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς, Λι 6 (1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5 (1), Γουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης 2 (1/6 σουτ), Τόμας 11 (2), Γκριγκόνις 13 (1 τρίποντο, 10/11 βολές), Μαντζούκας 5, Γκουντάιτις 4 (2/5 δίποντα, 0/2 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί (0/4 σουτ), Βέσελι 7 (4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 6 (2/4 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 8 (6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λαπροβίτολα 2 (3 ασίστ, 4 λάθη), Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 9 (1), Τόμπι 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 6 (1), Μίροτιτς 26 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές)