15.7 C

Λεβερκούζεν – Μπάγερν 2-1: Ο… «Βαυαρός» Τσάμπι Αλόνσο έκανε το δώρο της σεζόν στην Ντόρτμουντ

Ο Τσάμπι Αλόνσο έκανε τη ζημιά στην πρώην ομάδα του ως προπονητής της Λεβερκούζεν. Οι Ασπιρίνες με ανατροπή επιβλήθηκαν με 2-1 της Μπάγερν και έδωσαν τη δυνατότητα στην Ντόρτμουντ να παραμείνει μόνη στην κορυφή στο +1 από τους Βαυαρούς που πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση και ήταν απογοητευτικοί.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στη μοναδική τελική προσπάθεια που έκαναν στο πρώτο μέρος με το σουτ του Κίμιχ έπειτα από το γύρισμα του Γκορέτσκα από τα αριστερά στο 22ο λεπτό αλλά μάλλον πίστεψαν πως αυτό το 0-1 θα αποδειχθεί αρκετό.

Λογάριαζαν όμως χωρίς το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο που στο 54ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι μέσα VAR και ο Παλάσιος έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Ο Αργεντινός πάντως σκόραρε ξανά από το σημείο του πέναλτι (ανατροπή του Ουπαμεκανό) για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 73′.

Όταν οι Βαυαροί προσπάθησαν να αντιδράσουν ήταν πολύ αργά αφού ο Χραντέτσκι σταμάτησε τον Σανέ και στην επαναφορά ο Κομάν εκτέλεσε άουτ στη μεγαλύτερη διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος και μετά το 2-1 που παρέμεινε ως το τέλος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/3

Γκλάντμπαχ – Βέρντερ Βρέμης 2-2 (48′ Τουράμ, 73′ Νόιχαους / 65′, 89′ Ντουκς)

Σάββατο 18/3

Χόφενχαϊμ – Χέρτα Βερολίνου 3-1 (24′ πεν., 37′ πεν. Κράμαριτς, 51′ Μπεμπού / 90+2′ Γιόβετιτς)

Μπόχουμ – Λειψία 1-0 (48′ Μάσοβιτς)

Άουγκσμπουργκ – Σάλκε 1-1 (51′ Μάιερ / 90+2′ πεν. Μπούλτερ)

Στουτγκάρδη – Βόλφσμπουργκ 0-1 (56′ Μαρμούς)

Ντόρτμουντ – Κολωνία 6-1 (15′ Γκερέιρο, 17′, 69′ Αλέ, 32′, 70′ Ρόις, 36′ Μάλεν / 42′ Ζέλκε)