13.2 C

Παρί – Ρεν 0-2: Θρίαμβος στο Παρκ Ντε Πρενς των αποδοκιμασιών με Εκαμπί και σούπερ Μανταντά

Η Ρεν έχει εξελιχθεί στον κακό δαίμονα της Παρί Σεν Ζερμέν τα τελευταία χρόνια στη Βρετάνη, ωστόσο την Κυριακή (19/3) πανηγύρισε δεύτερη νίκη στην ίδια σεζόν απέναντι στους… μόνιμους πρωταθλητές Γαλλίας και πρώτη στο Παρκ Ντε Πρενς μετά από πέντε χρόνια και μάλιστα με το ίδιο σκορ (0-2).

Το… κακό για τους Παριζιάνους έγινε στο 45ο λεπτό όταν ο Μπουριζό με βαθιά μπαλιά βρήκε στην κίνηση στην πλάτη της άμυνας τον Τοκό Εκαμπί που με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-1.

Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα και βγήκαν στην κόντρα από τα αριστερά για τον Ουγκοτσούκου που γύρισε παράλληλα για τον Καλιμουεντό που με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Η Παρί βρήκε απέναντί της έναν Μανταντά που ήταν κομβικός με τις επεμβάσεις του ενώ το κλίμα στην αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα βαρύ εξ αρχής αφού ο Λιονέλ Μέσι αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς των γηπεδούχων λόγω της άρνησης που έχει δείξει για να ανανεώσει.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/3

Λιόν – Ναντ 1-1 (24’ Λακαζέτ / 3’ αυτ. Λουκεμπά)

Σάββατο 18/3

Τουλούζ – Λιλ 0-2 (86′ Αλεσάντρο, 90+10′ Μπαγιό)

Λανς – Ανζέ 3-0 (26′ Φοφανά, 30′, 46′ Οπεντά)

Κυριακή 19/3

Αζαξιό – Μονακό 0-2 (27′ Μπεν Γεντέρ, 84′ Ντιατά)

Μονπελιέ – Κλερμόν 2-1 (61′, 72′ Γουαχί / 32′ Καουί)

Νις – Λοριάν 1-1 (77′ Λαμπόρντ / 30′ Μεϊτέ)

Στρασμπούρ – Οσέρ 2-0 (5′ Νιαμσί, 85′ Ντιαλό)

Τρουά – Μπρεστ 2-2 (34′ Ριπάρ, 38′ Ρόνι Λόπες / 30′ Λε-Μελού, 74′ πεν. Ντελ Καστίγιο)

Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεν 0-2 (45′ Εκαμπί, 48′ Καλιμουεντό)

Ρεμς – Μαρσέιγ (21:45)