17.2 C

Ουντινέζε – Μίλαν 3-1: Ιστορικό πέναλτι για Ζλάταν, νέο στραπάτσο για τους Ροσονέρι (hls)

Η Μίλαν έχει εδώ και μήνες εγκαταλείψει κάθε σκέψη για τίτλο και πλέον αρχίζει να τρέμει και για την 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ - Ο Ζλάταν εκτέλεσε δυο φορές το ίδιο πέναλτι για να γίνει ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie Α

Η βραδιά της 18ης Μαρτίου 2023 θα γραφτεί στα βιβλία της Serie A με το όνομα του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο Σουηδός σούπερ σταρ αγωνίστηκε βασικός με τη Μίλαν και σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών έγινε ο γηραιότερος αρχηγός σε ματς πρωταθλήματος και μαζί και ο γηραιότερος σκόρερ ξεπερνώντας τον Αλεσάντρο Κοστακούρτα (41 χρονών και 25 ημερών)!

Δυστυχώς τόσο για τον ίδιο όσο και για τη Μίλαν, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 από την Ουντινέζε στην Ντάτσια Αρένα και παρέμεινε χωρίς νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι στη Serie A με αποτέλεσμα να παραμείνει στην 4η θέση και με κίνδυνο να υποχωρήσει στην 5η την ώρα που η παρουσία της στην πρώτη τετράδα παραμένει επισφαλής.

Η πολύ καλή φετινή Ουντινέζε προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό όταν ο Σάμαρτζιτς ζάλισε τον Τομόρι και σέρβιρε έτοιμο γκολ για τον Περέιρα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το ιστορικό γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς σημειώθηκε με τη… δεύτερη. Ο Μπίγιολ έκανε χέρι στη σέντρα του Λεάο, ο διαιτητής μέσω VAR υπέδειξε το πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο Σουηδός, αλλά ο Σιλβέστρι απέκρουσε! Διατάχθηκε επανάληψη καθώς παίκτης της Ουντινέζε μπήκε νωρίτερα στην περιοχή και με τη… δεύτερη ο 41χρονος σκόραρε για το 1-1.

Πριν όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 45+6′ ο Μπέτο αξιοποίησε το γύρισμα του Σαξές και από κοντά έκανε το 2-1 για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Η αντίδραση των Ροσονέρι δεν ήρθε ποτέ και στο 70′ ο Εχιζίμπουε διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για να σφραγίσει το τρίποντο για το συγκρότημα του Αντρέα Σοτίλ που είχε αποβληθεί λόγω διαμαρτυριών στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/3

Σασουόλο – Σπέτσια 1-0 (71′ Μπεράρντι)

Αταλάντα – Έμπολι 2-1 (58′ Ντε Ρουν, 86′ Χόιλουντ / 44′ Εμπουέχι)

Σάββατο 18/3

Μόντσα – Κρεμονέζε 1-1 (69’ Κάρλος Αουγκούστο / 61’ Τσιοφάνι)

Σαλερνιτάνα – Μπολόνια 2-2 (7’ Πιρόλα, 64’ Ντιά / 11’ Φέργκιουσον, 73’ Λυκογιάννης)

Ουντινέζε – Μίλαν 3-1 (9′ Περέιρα, 45+5′ Μπέτο, 70′ Εχιζίμπουε / 45+3′ Ιμπραΐμοβιτς)