21.2 C

Conference League: Επέλαση της Φιορεντίνα στην Τουρκία, στα προημιτελικά μέσω των πέναλτι η Βασιλεία (hls)

Δραματική πρόκριση στους «8» του Conference πανηγύρισε στην Μπρατισλάβα η Βασιλεία. Οι Ελβετοί προκρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι αφού αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Σλόβαν όπως και στον πρώτο αγώνα ενώ στην παράταση δεν λύθηκαν οι διαφορές των δύο ομάδων. Οι Σλοβάκοι σκόραραν δύο γκολ με Αμπουμπακάρι και Κούτσκα στα πρώτα 17′, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν αφού μείωσαν στο σκορ στο β’ και ο Αμντούνι στις καθυστερήσεις έδωσε την ευκαιρία στη Βασιλεία να διεκδικήσει την πρόκριση (όπως κι έκανε) στα πέναλτι (ευστόχησε σε τέσσερα, ένα σκόραρε η Σλόβαν).

Η Σίβασπορ προηγήθηκε με το απίθανο γκολ του Ερντογάν στην Τουρκία απέναντι στη Φιορεντίνα στο 35′, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα αλλά γνώρισε τον αποκλεισμό στη συνέχεια. Στο 15ο λεπτό ο Χαρίσης αποχώρησε με διάστρεμμα και στο 44′ ο Καμπράλ έκανε από κοντά το 1-1. Ο Μιλένκοβιτς έκανε το 1-2, με τον Γούτα να στέκεται (ξανά) άτυχος και να σημειώνει αυτογκόλ στο 78′. Ο Καστροβίλι διαμόρφωσε το τελικό 1-4 για να υπογράψει την πρόκριση των Βιόλα οι οποίοι αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω από το 81′ λόγω της αποβολής του Αρσλάν.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «16»

Μπασακσεχίρ – Γάνδη 1-4 (88′ Γιανουζάι / 31′, 32′, 34′ Ορμπάν, 37′ Κάιπερς) [Συνολικό σκορ: 2-5]

Τζουργκάρντεν – Λεχ Πόζναν 0-3 (77′ Μαρτσβίνσκι, 90+1′ Κβεκβεσκίρι, 90+2′ Σκόρας) [Συνολικό σκορ: 0-5]

Σίβασπορ – Φιορεντίνα 1-4 (35′ Ερντογάν / 44′ Καμπράλ, 62′ Μιλένκοβιτς, 78′ αυτ. Γούτας, 89′ Καστροβίλι) [Συνολικό σκορ: 1-5]

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Βασιλεία 2-2 (11′ Αμπουμπακάρι, 17′ Κούτσκα / 53′ Καλαφιόρι, 90+3′ Αμντουνί) [1-4 πεν.]

Άλκμααρ – Λάτσιο (22:00)