19.7 C

Μπασάκσεχιρ – Γάνδη 1-4: Ο Όρμπαν έκανε χατ-τρικ μέσα σε 3 λεπτά και έστειλε τους Βέλγους στους «8» του Conference

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Εμάνουελ Όρμπαν που πέτυχε χατ-τρικ μέσα σε τρία λεπτά, η Γάνδη πέρασε θριαμβευτικά από την έδρα της Μπασάκσεχιρ με 1-4 και έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στους «8» του Europa Conference League.

Το 1-1 του Βελγίου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για τις Μπασάκσεχιρ και Γάνδη, τους οποίους φρόντισε να κλείσει ο Εμάνουελ Όρμπαν. Ο 20χρονος επιθετικός ήταν αυτός που έκρινε τον αγώνα και την πρόκριση, αφού με χατ-τρικ μέσα σε τρία λεπτά (31′, 32′, 34′) έδωσε προβάδισμα με 0-3 στην ομάδα του και έκανε την αναμέτρηση να είναι από εκείνη τη στιγμή και μετά τυπική διαδικασία.

Το καυτό διάστημα των Βέλγων ολοκληρώθηκε με γκολ του πρώην ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, Ούγκο Κάιπερς, στο 37ο λεπτό για το 0-4. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να βρουν το γκολ της τιμής με τον Γιανουζάι στο 88′.

CONFERENCE LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «16»:

Τετάρτη 15/3

Μπασάκσεχιρ – Γάνδη 1-4 (88′ Γιανουζάι / 31′, 32′, 34′ Όρμπαν, 37′ Κάιπερς) [Συνολικό σκορ: 2-5]