23.6 C

Γιουβέντους – Σαμπντόρια 4-2: Έκανε τα εύκολα δύσκολα (hls)

Η Γιουβέντους έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 4-2 της ουραγού Σαμπντόρια και να μειώσει στους 4 τη διαφορά από την 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Μεγάλη ευκαιρία επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Ρόμα και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Αταλάντα μειώνοντας τη διαφορά στους 4 βαθμούς.

Οι ποδοσφαιριστές του Αλέγκρι έκαναν τα εύκολα δύσκολα, καθώς ξεκίνησαν δυνατά και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 χάρη σε τέρματα των Μπρέμερ και Ραμπιό στο 11′ και το 26′ αντίστοιχα. Όμως γκρέμισαν τα όσα είχαν χτίσει αφού δέχθηκαν δύο γκολ σε ένα λεπτό. Αουτζέλο στο 31′ και Τζούριτσιτς στο 32′ έκαναν το 2-2 και έβαλαν πονοκεφάλους στη Μεγάλη Κυρία.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν και πάλι το τέρμα που τους έβαλε μπροστά στο σκορ, με τον Ραμπιό στο 64′ να πετυχαίνει με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση για το 3-2.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Βλάχοβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει ξανά στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων και να την κάνει να μπει πιο ήσυχη στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Αυτή τη φορά όμως η Γιουβέντους δεν είχε αυτοκτονικές τάσεις, κράτησε το προβάδισμα έως το τέλος και με τέρμα του Σουλέ στο 90+4′ επικράτησε με το τελικό 4-2 κόντρα στην ομάδα της Γένοβας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 10/03

Σπέτσια – Ίντερ 2-1 (55′ Μαλντίνι, 87′ πεν. Ενζολά / 83′ πεν. Λουκάκου)

Σάββατο 11/3

Έμπολι – Ουντινέζε 0-1 (54′ Μπεκάο)

Νάπολι – Αταλάντα 2-0 (60′ Κβαρατσχέλια, 77′ Ραχμάνι)

Μπολόνια – Λάτσιο 0-0

Κυριακή 12/3

Λέτσε – Τορίνο 0-2 (20′ Σίνγκο, 23′ Σανάμπρια)

Κρεμονέζε – Φιορεντίνα 0-2 (27′ Μαντράγκορα, 50′ Καμπράλ)

Βερόνα – Μόντσα 1-1 (51′ Βέρντι / 55′ Σένσι)

Ρόμα – Σασουόλο 3-4 (26′ Ζαλέφσκι, 50′ Ντιμπάλα, 90+4′ Βαϊνάλντουμ / 13′, 18′ Λοριεντέ, 45+4′ πεν. Μπεράρντι, 75′ Πιναμόντι)

Γιουβέντους – Σαμπντόρια 4-2 (11′ Μπρέμερ, 26′, 64′ Ραμπιό, 90+4′ Σούλε / 31′ Αουτζέλο, 32′ Τζούρισιτς)