18.4 C

Γουόριορς – Μπακς 125-116 (παρ.): Από την κόλαση στον παράδεισο διά χειρός Κάρι (vid)

Ο Στεφ Κάρι μπήκε σε... beast mode κόντρα στους φορμαρισμένους αλλά ξανά χωρίς τον Γιάννη Μπακς και έκρινε το ματς με τα απίθανα σουτ του στο φινάλε, οδηγώντας το Γκόλντεν Στέιτ ξανά στις επιτυχίες

Οι Γουόριορς γύρισαν από την κόλαση χάρη στα απίθανα καλάθια του Στεφ Κάρι και με μία clutch τάπα στον Τζρου Χόλιντεϊ, ισοφάρισαν το παιχνίδι με τους Μπακς που έπαιξαν πάλι χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (τρίτο σερί ματς) και στην παράταση επικράτησαν καθαρά με 125-116, διακόπτοντας το σερί των φιλοξενούμενων των τριών νικών και των 19 νικών σε 20 αγώνες!

Οι πρωταθλητές ήταν πίσω στο σκορ με 108-100, αλλά ισοφάρισαν το παιχνίδι με καλάθια του Κάρι που έβαλε 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο και την παράταση και 36 συνολικά!

Ο Τζρου Χόλιντεϊ (18π., 9ρ., 8ασ.) έβαλε μπροστά τους Μπακς με τρίποντο, αλλά ο Κάρι ανταπέδωσε επίσης έξω από τα 7.25 μέτρα με 19” να απομένουν.

Ο άσος των Μπακς πήρε και την τελευταία προσπάθεια της ομάδας του αλλά ο Κάρι τον μπλόκαρε πάνω στο λέι απ νίκης!

Ο Κάρι είχε 36 με 6/15 τρίποντα και τέσσερις ασίστ, ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 22 με 4/9 και ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο πρόσθεσε 20 με 6/12τριπ. και 10 ριμπάουντ.

Πιο χαμηλά έμεινε από τον πάγκο ο Τζόρνταν Πουλ, ο Γκριν είχε πέντε πόντους (2/10 σουτ), 13 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του.

Ο Κρις Μίντλετον με 19 πόντους και ο Μπρουκ Λόπεζ με άλλους τόσους (πέντε μπλοκ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των πρωτοπόρων του ΝΒΑ, με τον Χόλιντεϊ να βάζει 18 (7/22 σουτ) και τους Τζο Ινγκλς-Μπόμπι Πόρτις να ακολουθούν με 15.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 50-49, 80-77, 125-116.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): ΝτιΒιντσέντζο 20 (6/12 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντρέιμοντ Γκριν 5 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λούνι 7 (15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Τόμπσον 22 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρι 36 (7/12 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΤζαΜάικαλ Γκριν 18 (4/6 τρίποντα), Πουλ 13 (2), Ιγκουοντάλα 2, Τζερόμ, Μούντι 2

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 19 (4/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πόρτις 15 (2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λόπεζ 19 (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 μπλοκ0, Άλεν 12 (2/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλιντεϊ 18 (3/11 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Κάρτερ 13 (3), Ινγκλς 15 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 3 (1/7 σουτ), Κράουντερ 2