20.1 C

Σάλκε – Ντόρτμουντ 2-2: Οι Βασιλικοί Μπλε έμειναν για 7ο σερί ματς αήττητοι και την γκρέμισαν από την κορυφή

Η φοβερή και τρομερή Σάλκε έμεινε για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη (2 νίκες, 5 ισοπαλίες) καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Ντόρτμουντ και την έριξε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Σάλκε. Τι και αν έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, είχε διαδοχικές απαντήσεις και έδωσε την ευκαιρία στην Μπάγερν Μονάχου να μείνει μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα 2 βαθμούς πάνω από την Ντόρτμουντ.

Μετά τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό στο Champions League από την Τσέλσι, οι Βεστφαλοί έπεσαν και από την κορυφή την οποία μοιραζόταν με την Μπάγερν.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 38′, όταν ο Σλότεμπεργκ βρήκε πολλά μέτρα μπροστά του και σούταρε ανενόχλητος έξω από την περιοχή για το 0-1.

Η Σάλκε βρήκε ισοφάριση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου, που οδήγησε σε αντεπίθεση και τελικό παραλήπτη τον Μπίλτερ που απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τον Γκερέιρο να ολοκληρώνει με όμορφο πλασέ την ωραία ομαδική συνεργασία.

Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο τέρμα δεν έδωσε τη νίκη στην Ντόρτμουντ, αφού στο 79′ ο Καραμάν πήδηξε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 10/3

Κολωνία – Μπόχουμ 0-2 (9′ πέν. Στέγκερ, 76′ Μάζοβιτς)

Σάββατο 11/3

Μπάγερν Μονάχου – Άουγκσμπουργκ 5-3 (15′ Κανσέλο, 18′, 35′ Παβάρ, 45′ Σανέ, 74′ Ντέιβις / 2′, 60′ πεν. Μπερίσα, 90+3′ Καρντονά)

Λειψία – Γκλάντμπαχ 3-0 (57′ Βέρνερ, 71′ πεν. Φόρσμπεργκ, 80′ Γκβαρντιόλ)

Άιντραχτ – Στουτγκάρδη 1-1 (55′ Ρόντε / 75′ Σιλάς)

Χέρτα Βερολίνου – Μάιντς 1-1 (18′ πεν. Νγκανκάμ / 57′ Αζόρκ)

Σάλκε – Ντόρτμουντ 2-2 (50′ Μπίλτερ, 79′ Καραμάν / 38′ Σλότεμπεργκ, 60′ Γκερέιρο)