26.1 C

ΑΕΚ – Κολοσσός 95-89: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Ένωση

Σε ένα παιχνίδι που στο μεγαλύτερο διάστημα του ήταν ντέρμπι, η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα και έκανε την ΑΕΚ να πανηγυρίσει τη νίκη με 95-89 απέναντι στον Κολοσσό.

Συναρπαστικό ήταν το ματς ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Κολοσσό, με την Ένωση να έχει κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ένα σταθερό προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, αλλά την ομάδα της Ρόδου να ακολουθεί και να μην τα παρατάει ακόμα και σε δύσκολες στιγμές.

Οι δύο ομάδες έδωσαν βάση κυρίως στο θέαμα και το επιθετικό κομμάτι, με το τελικό αποτέλεσμα να το επιβεβαιώνει πλήρως καθώς το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 19-13 και στη δεύτερη έγινε μια πραγματική μάχη, με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι χέρι και το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Τελικά οι Κιτρινόμαυροι ήταν αυτοί που πήγαν με 51-46 μπροστά στα αποδυτήρια, προβάδισμα που εκμεταλλεύτηκαν με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου καθώς έχτισαν σε αυτό και με ένα φοβερό σερί 14-4 που δεν είχε κάνει κάποια ομάδα μέχρι εκείνη την ώρα του αγώνα, ξέφυγαν με 15 στα μέσα της περιόδου. (65-50).

Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να αντιδράσει μέσα στο τρίτο δεκάλεπτο στο ξέσπασμα της Ένωσης, η οποία κράτησε ουσιαστικά σταθερή τη διαφορά που πήρε και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 81-68.

Η τρίτη περίοδος ήταν ουσιαστικά αυτή που έγειρε την πλάστιγγα προς την ΑΕΚ, αφού μέχρι εκείνο το σημείο και το ξέσπασμα των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της τρίτης το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν απολύτως ισορροπημένο.

Οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν από την πλευρά τους και κατάφεραν με δικό τους σερί 13-2 να μειώσουν στους 5 (83-78) στο 33′.

Ο χρόνος που απέμενε ήταν αρκετός, αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση καθώς η ΑΕΚ δεν κλώτσησε την καρδάρα με το γάλα και παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά, κατάφερε να κρατήσει σταθερά το προβάδισμα και να μην επιτρέψει στην ομάδα της Ρόδου να πλησιάσει παραπάνω, για να επικρατήσει τελικά με 95-89.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μηλαπίδης, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 51-46, 81-68, 95-89

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ, Φλιώνης 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάιλς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 17 (7/9 δίποντα, 3/4 βολές), Γουίλιαμς 21 (9/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Οριόλα 10 (5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 14 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντας, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάντσεν 2, Παπαδάκης 3 (1), Στρέλνιεκς 12 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 7 (1), Ντίξον 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χατζηδάκης, Κατσίβελης 11 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 5 (1), Κένταλ 9 (1), Σταρκς 20 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Μορέιρα 11 (4/5 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιανγκ 3 (1), Κόφι 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 31/45 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 46 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 24 επιθετικά), 25 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 17/25 βολές, 37 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη