21.2 C

Φουριούζα η Μπάγερν κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, καθάρισε την Γκλάντμπαχ η Λειψία

Με σπασμένα τα φρένα από την πρόκριση κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν στο Champions League η Μπάγερν παρέσυρε στο διάβα της και την Άουγκσμπουργκ, την οποία διέλυσε με 5-3.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 2′ με τον Μπερίσα και από εκεί και πέρα ξεκίνησε το δράμα τους. Το σκορ μέχρι το 35′ ήταν στο 3-1, χάρη σε γκολ του Κανσέλο στο 15′ και δύο του Παβάρ στο 18ο και 35ο λεπτό. Μάλιστα, μέχρι το τέλους του ημιχρόνου οι Βαυαροί βρήκαν και ένα ακόμη τέρμα με τον Σανέ να σκοράρει στο 45′. Ο Μπερίσα μείωσε στο 60′ με πέναλτι σε 4-2, για να έρθει ο Ντέιβις 14 λεπτά αργότερα και να κάνει το 5-2. Το τελικό 5-3 έκανε ο Καρντονά στο 90+3′.

Η Λειψία πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και έφτασε στη νίκη επικρατώντας της Γκλάντμπαχ με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Βέρνερ στο 57′, για να έρθουν οι Φόρσμπεργκ στο 71′ με πέναλτι και Γκβαρντιόλ στο 80′ να γράψουν το τελικό 3-0.

Η Άιντραχτ κόλλησε στο 1-1 κόντρα στη Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου που δίνει μάχη για την παραμονή. Το σκορ άνοιξε ο Ρόντε στο 55′ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Σιλάς ισοφάρισε 20 λεπτά αργότερα για το τελικό 1-1 με πλασέ.

Την γκέλα της Άιντραχτ δεν εκμεταλλεύτηκε η Μάιντς που επίσης έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας κόντρα στη Χέρτα. Η ομάδα του Βερολίνου έκανε το 1-0 στο 18′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νγκανκάμ, ενώ το τελικό 1-1 έγραψε ο Αζόρκ στο 57′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 10/3

Κολωνία – Μπόχουμ 0-2 (9′ πέν. Στέγκερ, 76′ Μάζοβιτς)

Σάββατο 11/3

Μπάγερν Μονάχου – Άουγκσμπουργκ 5-3 (15′ Κανσέλο, 18′, 35′ Παβάρ, 45′ Σανέ, 74′ Ντέιβις / 2′, 60′ πεν. Μπερίσα, 90+3′ Καρντονά)

Λειψία – Γκλάντμπαχ 3-0 (57′ Βέρνερ, 71′ πεν. Φόρσμπεργκ, 80′ Γκβαρντιόλ)

Άιντραχτ – Στουτγκάρδη 1-1 (55′ Ρόντε / 75′ Σιλάς)

Χέρτα Βερολίνου – Μάιντς 1-1 (18′ πεν. Νγκανκάμ / 57′ Αζόρκ)

Σάλκε – Ντόρτμουντ (19:30)