21.1 C

Μεγάλη νίκη παραμονής για τη Σπέτσια του Νικολάου, 2-1 την Ίντερ με Μαλντίνι και Ενζολά (vid)

Απρόσμενη ήττα στο Αλμπέρτο Πίκο από τη Σπέτσια γνώρισε η Ίντερ (2-1) που έχει χάσει το τρένο του τίτλου κι απλώς θέλει να διατηρηθεί σε τροχιά τετράδας. Οι Νερατζούρι εμφανίστηκαν αναποτελεσματικοί και το πλήρωσαν ακριβά από την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου (αγωνίστηκε βασικός).

Η Σπέτσια βρέθηκε σε καθεστώς αφόρητης πίεσης στο πρώτο μέρος και γλίτωσε από του χάρου τα δόντια στα 45′ αφού δέχθηκε 16 τελικές προσπάθειες (!) ενώ η Ίντερ είχε και κερδισμένο πέναλτι στο 14ο λεπτό. Ο Καλντάρα ανέτρεψε τον Ντ’ Αμπρόζιο, ο Λαουτάρο Μαρτίνες ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Ντραγκόφσκι έπεσε εντυπωσιακά κι απομάκρυνε.

Οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε δύο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους και στο 55′ η μία εξ αυτών βρήκε δίχτυα για το 1-0 στην πρώτη τελική τους! Ο Ενζολά γύρισε στον Μαλντίνι που έπιασε το πλασέ στην κίνηση και έκανε το 1-0 με το δεύτερο γκολ του με τη Σπέτσια ως δανεικός από τη Μίλαν (το πρώτο το πέτυχε απέναντι στην ομάδα που ανήκει).

Η Ίντερ έφτασε στην ισοφάριση με δεύτερο κερδισμένο πέναλτι στο 83′ και τον Λουκάκου να πετυχαίνει το 1-1, όμως η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντάμφρις υπέπεσε σε πέναλτι και ο Ενζολά ανέλαβε να εκτελέσει για να διαμορφώσει το τελικό 2-1 που σήμανε το τέλος στο αρνητικό σερί των επτά αγώνων χωρίς νίκη και να τη φέρει στο +6 – με ματς περισσότερο – από την επικίνδυνη ζώνη.