18.2 C

Ερυθρός Αστέρας – Εφές 94-75: Κατέρρευσαν στο τέλος οι ελλιπέστατοι Τούρκοι

Όταν ακούς ότι η Εφές παρατάσσεται χωρίς Μίτσιτς και Λάρκιν, είναι πολύ λογικό να τρίβεις τα χέρια σου και να περιμένεις να συναντήσεις ένα ξεδοντιασμένο θηρίο. Στην αποψινή περίσταση του Βελιγραδίου, το θηρίο (Εφές) κρατούσε για 30κάτι λεπτά κλειστό το στόμα του. Όταν όμως έσκασε το πρώτο… χαμόγελο, τα κενά στην τουρκική μασέλα έκαναν μπαμ.

Επτάμισι λεπτά πριν το τέλος οι δις πρωταθλητές Ευρώπης ήταν δυο πόντους μπροστά (70-72). Ακριβώς τέσσερα λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 88-74 και το ματς είχε ήδη κριθεί με πανηγυρικό τρόπο για τους Σέρβους. Οι 13 αναπάντητοι πόντοι των γηπεδούχων διέλυσαν το ηθικό των Τούρκων και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 94-75, που σε καμία περίπτωση δεν προδίδει την τρομερή μάχη που διεξάχθηκε για σχεδόν τρεισήμισι περιόδους.

Όσο οι Μπομπουά (15π., αποχώρησε υποβασταζόμενος δυο λεπτά πριν το φινάλε), Κλάιμπερν (12π.) και Ζίζιτς (16π.) τραβούσαν το… κουπί στην επίθεση, η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (25-20). Από τα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, πήρε… μπροστά ο Καμπάτσο και με τη συμπαράσταση των πολύτιμων Ντόμπριτς και Μπέντιλ, έδωσαν στον Ερυθρό Αστέρα τις σταθερές που έψαχνε για να «γυρίσει» το σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, μπήκαν στην «εξίσωση» της επίθεσης και οι Μίτροβιτς και Λαζάρεβιτς, ο Καμπάτσο συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι και να μοιράζει ασίστ και οι Σέρβοι πατώντας… γκάζι, έγραψαν ένα εντυπωσιακό επί μέρους 26-8 και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους ως το τελικό 94-75.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς είναι πλέον στο 12-15, αλλά τα πράγματα για τους back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης έγιναν ακόμα πιο ζόρικα, καθώς υποχώρησαν στο 13-13 (έχουν έναν αγώνα λιγότερο) και παραμένουν ακόμα εκτός οκτάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Γκαρσία, Παστούσιακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Λαζάρεβιτς 5 (1), Καμπάτσο 22 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 9 (2), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 5, Πετρούσεβ 7, Μπέντιλ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 10 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 12 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντσέρ 8 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Εμπαγέ 12 (4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζίζιτς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές), Ντάνστον 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 23/36 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 15/22 βολές, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/32 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 4/7 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 21 φάουλ