21.6 C

Άρης – Περιστέρι 78-83: Η Τσαρούχα… άδειασε το Αλεξάνδρειο, ένσταση κατέθεσαν οι Κίτρινοι! (hls)

Στο άδειο από κόσμο Αλεξάνδρειο, για τα τελευταία επτά λεπτά και πέντε δευτερόλεπτα , μετά το αίτημα των διαιτητών για εκκένωση του γηπέδου στο 33’ εξαιτίας υβριστικών συνθημάτων αλλά και του… φτυσίματος που δέχτηκε από την εξέδρα η Βάσω Τσαρούχα, ολοκληρώθηκε το ματς ανάμεσα στον Άρη και το Περιστέρι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη μπροστά στις άδειες εξέδρες (οι οποίες ήταν κατάμεστες μέχρι την ώρα της εκκένωσης), σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε περίπου τρεισήμισι ώρες μετά το τζάμπολ λόγω της 70λεπτης διακοπής που μεσολάβησε. Μάλιστα, οι Κίτρινοι κατέθεσαν ένσταση κατά της απόφασης για εκκένωση, το μέλλον της οποίας θα κριθεί προσεχώς.

Με τους Νότε, Νετζήπογλου να βάζουν την μπάλα στο καλάθι, ο Αρης προηγήθηκε στο 2’ με 6-0. Διαφορά που είχε στο ίδιο, περίπου, επίπεδο στο 5’ (12-7) και στο 9’ (19-16), όταν το Περιστέρι, με επιμέρους 7-18 και κινητήριους μοχλούς τους Χάμερ, Ντένμον, Ραντάνοφ, έγινε «αφεντικό» στο παρκέ με +8 στο 17’ (26-34).

Ο Αρης πλησίασε στους τρεις πόντους (31-34), οι Φρανσίσκο, Μπίλαν έστειλαν εκ νέου τους φιλοξενούμενους στο +7 (32-39) και ο Χέιγκινς , με τρίποντο, διαμόρφωσε το 35-39 για το ημίχρονο.

Με τη συμπλήρωση ενός λεπτού στην τρίτη περίοδο ο Χρηστίδης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, περιορίζοντας ακόμη περισσότερο τη δυναμική του Αρη στη ρακέτα (σ.σ. με δεδομένο τις απουσίες των Καββαδά, Γκουντγουϊν). Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε άριστα το Περιστέρι, πότε ανανεώνοντας επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ και πότε τροφοδοτώντας κοντά στο καλάθι τους Μπίλαν, Χάμερ, με συνέπεια να ξεφύγει στο 27’ με +13 (45-58) και με +15 στο 30’ (47-62).

Οι Θεσσαλονικείς δεν εγκατέλειψαν τη μάχη. Με σερί 12-5 και βασικό εκτελεστή τον Νότε, πλησίασαν στο 33’ στους 8 πόντους (59-67), χρονικό σημείο που υπήρξε η διακοπή στο ματς, με τη Βάσω Τσαρούχα να διακόπτει το παιχνίδι και με τους άλλους δύο συναδέλφους της διαιτητές να φεύγουν στα αποδυτήρια.

Με την επανέναρξη του ματς, ο Αρης με τον Νότε να συνεχίζει να «πυροβολεί» και το έργο του να στηρίζουν οι Σανόγκο, Μήτρου Λονγκ, μείωσε ακόμη περισσότερο, στον 1 πόντο (36’ 69-70). Στο μισό καλάθι ήταν η απόσταση για το Περιστέρι στα 1’34’’ για το τέλος (72-73), με τον Ντένμον, στην πορεία, έχοντας 6/6 βολές, να «γράφει» το 74-79, με 15’’ να απομένουν για τη λήξη και να δίνει, ουσιαστικά, τη νίκη στην ομάδα του. Οι 2/2 βολές του ίδιου, στα 3’’ και 5 δέκατα πριν το φινάλε, διαμόρφωσαν το τελικό 78-83.

*Με 2’39’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, άφησε υποβασταζόμενος τον αγωνιστικό χώρο, λόγω τραυματισμού στο πόδι, ο Τζος Χέιγκινς. Ο Αμερικανός γκαρντ του Αρη επέστρεψε στο ματς στην τελευταία περίοδο

* Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το τζάμπολ, όπως έγινε σε όλα τα ματς της αγωνιστικής, στη μνήμη των θυμάτων του δυστυχήματος στα Τέμπη

* Ο Αρης, λίγο πριν την έναρξη του ματς, γνωστοποίησε την απουσία του Σεβέζ Γκούντγουϊν, λόγω διαστρέμματος στον αστράγαλο. Απών από το ματς για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο επίσης τραυματίας, Βασίλης Καββαδάς

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ (0/3 σουτ), Νότε 37 (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Νετζήπογλου 6 (2), Χρηστίδης (5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χάγκινς 7 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Μήτρου – Λονγκ 12 (1), Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 24 (1/3 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές), Κασελάκης 4, Κόουλμαν, Μωραΐτης 6, Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 1, Χάμερ 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/31 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 19/23 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 17/25 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 25/34 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 21 λάθη, 7 κλεψίματα