24.2 C

Κύπελλο Γαλλίας: Σοκ στο Βελοντρόμ, η Ανσί απέκλεισε τη Μαρσέιγ στα πέναλτι!

Η μικρούλα Ανσί (νεοφώτιστη στη Ligue 2) πανηγύρισε απόψε μια από τις μεγαλύτερες στιγμές της… όχι και τόσο ένδοξης ιστορίας της. Θύμα της η πάντα ισχυρή Μαρσέιγ, η οποία μάλιστα προερχόταν από τη βαριά ήττα της περασμένης Κυριακής κόντρα στην Παρί.

Μετά την ήττα που ουσιαστικά τους έβγαλε νοκ άουτ από τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, οι Μαρσεγιέζοι είπαν adieu και στο κύπελλο, εκεί όπου φάνταζαν φαβορί για την κατάκτησή του έχοντας αποκλείσει στον προηγούμενου γύρο τους πρωταθλητές Γαλλίας.

Η Ανσί κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση (και με ανατροπή μάλιστα) ως το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το γκολ του Μουγκ 28 δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του έξτρα 6λεπτου έστειλε το ματς στα πέναλτι. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Μαρσέιγ θα κατάφερνε έστω κι έτσι να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, η Ανσί – που έχασε το πρώτο πέναλτι – πήρε τελικά μια επική πρόκριση με σκορ 7-6.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Λιόν – Γκρενόμπλ 2-1 (24′ Μπαρκολά, 38′ Ζεφίνιο / 74′ Σμπαΐ)

Ναντ – Λανς 2-1 (31′ πέν., 59′ πέν. Ντελόρ / 28′ Φοφανά)

Τουλούζ – Ροντέζ 6-1 (5′ Αμπουκλάλ, 7′ Φαν ντεν Μπόμεν, 10′, 51′ πέν. Ντάλινχα, 21′