20.1 C

Σωκράτης: Ο διαιτητής μου είπε ότι πάει να ελέγξει τη φάση για φάουλ, τύχη και VAR μάς στέρησαν τη νίκη

Η απόλυτη σύγχυση επικράτησε στο VAR στη φάση του 89ου λεπτού μετά το γκολ του Βρουσάι στο χθεσινό ντέρμπι «αιωνίων», κάτι που αποτυπώνεται και μέσα από τις δηλώσεις του ενοχλημένου και απορημένου αρχηγού του Ολυμπιακού

Φανερά ενοχλημένος ήταν ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στιγμές μετά τη λήξη ενός ακόμα επεισοδιακού ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο οποίο ο Ολυμπιακός άξιζε αλλά και άγγιξε τη νίκη με το γκολ του Βρουσάι στο 89′, που όμως εν τέλει ακυρώθηκε για οφσάιντ πάνω στον Ελ Αραμπί στην αρχή της φάσης. Μία φάση που δικαιολογημένα προκάλεσε αντιδράσεις.

Βρουσάι: Ήθελα να κλάψω όταν μου ακύρωσαν το γκολ, οι αποφάσεις του διαιτητή επηρέασαν το παιχνίδι

Ο αρχηγός των Πειραιωτών, ο οποίος αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφού τόνισε ότι θεωρεί άδικη την αποβολή του μίλησε για την επίμαχη φάση του 89ου λεπτού σημειώνοντας πως ο διαιτητής του είπε αρχικά ότι πάει να ελέγξει τη φάση για φάουλ κι όχι για οφσάιντ, κάτι που δείχνει σε μεγάλο βαθμό τη σύγχυση που επικρατούσε στο VAR εκείνη την ώρα…

«Χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Πιστεύω ότι ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον Παναθηναϊκό. Είχαμε 6-7 ευκαιρίες. Η τύχη και όπως φάνηκε το VAR μάς στέρησαν τη νίκη», ανέφερε αρχικά ο Σωκράτης

Για τη φάση που διαμαρτύρεται ο Ολυμπιακός: «Δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Ο διαιτητής μου είπε μέσα ότι πάει να ελέγξει το φάουλ. Δεν έχω δει τη φάση μετά. Θα μπορούσε να τελειώσει γρήγορα με το VAR, δεν χρειαζόταν να γίνει όλα αυτά.

Στη δική μου δεύτερη κίτρινη είναι το χέρι στήριξης, εντάξει. Όταν κάνεις δύο φάουλ και δέχεσαι κίτρινη… Το παιχνίδι τελείωσε. Μένουμε στην εμφάνιση που κάναμε. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο. Μπορούμε να πιστεύουμε στην ολική ανατροπή και θα είμαστε εκεί μέχρι το τέλος».