20.1 C

Σάλκε – Στουτγκάρδη 2-1: Πήρε την πρώτη νίκη μετά τον Νοέμβριο και έβαλε φωτιά στη μάχη της παραμονής

H Σάλκε πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από περίπου 4 μήνες επικρατώντας με 2-1 της Στουτγκάρδης και έκανε σημαντικό βήμα στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία.

9 Νοεμβρίου του 2022 έγραφε το ημερολόγιο όταν η Σάλκε πανηγύρισε την προηγούμενη και τελευταία μέχρι σήμερα νίκη της. Οι Βασιλικοί Μπλε έβαλαν τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί και πήραν ένα σημαντικό τρίποντο που μπορεί μεν να μην τους ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογία, αλλά τους έκανε να μειώσουν σε απόσταση αναπνοής τη διαφορά με τις άλλες ομάδες που δίνουν μάχη για να παραμείνουν στην κατηγορία και μία από αυτές ήταν και η σημερινή της αντίπαλος.

Ουσιαστικά η Σάλκε επιβεβαίωσε το καλό διάστημα το οποίο διανύει, καθώς δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία 5 παιχνίδια μαζί με το σημερινό. Μάλιστα, οι Βασιλικοί Μπλε είχαν να μείνουν αήττητα για 5 συνεχόμενα παιχνίδια από τη σεζόν 2013-14. Το μόνο που έλειπε ήταν και η νίκη και αυτή ήρθε σήμερα κόντρα στην Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου. Μάλιστα είχε διπλά οφέλη, αφού η Σάλκε μείωσε την απόσταση από τη σημερινή της αντίπαλο στους τρεις βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ντρέξλερ. Μάλιστα η Σάλκε βρήκε και δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Μπίλτερ να σκοράρει στο 40′ και να χτίζει γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Στουτγκάρδη ήταν να μειώσει με τον Σόσα στο 63′ για το τελικό 2-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 24/2

Μάιντς – Γκλάντμπαχ 4-0 (25′ Σουνγκ Λι, 49′ Ίνγκβαρτσεν, 71′ Αζόρκ, 90+3′ Βάιπερ)