24 C

Έμπολι – Νάπολι 0-2: Ο Όσιμεν το βιολί του και οι Παρτενοπέι σε αναμονή για την κούπα (hls)

Η ασταμάτητη Νάπολι δεν βρίσκει κανένα εμπόδιο πουθενά και συνέχισε με μία ακόμη νίκη περνώντας με 0-2 από την έδρα της Έμπολι.

Το μόνο που απομένει στην Ιταλία είναι να μάθουμε την αγωνιστική που η Νάπολι θα σφραγίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Οι Παρτενοπέι δεν δυσκολεύτηκαν ούτε κόντρα στην Έμπολι παρά το γεγονός πως αγωνίστηκαν για περίπου μισή ώρα με παίκτη λιγότερο, αφού είχαν φροντίσει να τελειώσουν τη δουλειά από το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 17′ με αυτογκόλ του Ισμαϊλί και καθάρισαν ουσιαστικά τη δουλειά 11 λεπτά αργότερα με τον συνήθη ύποπτο Βίκτορ Όσιμεν να είναι στο σωστό σημείο μετά από σουτ του Κβαρατσχέλια και να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Η αποβολή του Μάρκο Ρούι στο 67′ δεν άλλαξε κάτι και η Νάπολι πανηγύρισε ακόμη μια μεγάλη νίκη στον δρόμο προς την κατάκτηση του τίτλου.