17 C

Bundesliga: Έμεινε μόνη στην κορυφή και περιμένει το ντέρμπι η Ντόρτμουντ, λύγισε την Άιντραχτ η Λειψία

Η Ντόρτμουντ μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Χοφενχάιμ αλλά λύγισε την αντίσταση της επικρατώντας με 0-1 και έμεινε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας στραμμένα τα μάτια της στο αυριανό ντέρμπι μεταξύ των άλλων δύο ανταγωνιστών για τον τίτλο, όπου η Μπάγερν Μονάχου υποδέχεται την Ουνιόν Βερολίνου.

Το γκολ που έδωσε τη δύσκολη νίκη στους Βεστφαλούς το πέτυχε ο Γιούλιαν Μπραντ στο 43ο λεπτό, με τις προσπάθειες των δύο ομάδων από εκεί και πέρα να μένουν άκαρπες και την Ντόρτμουντ να βλέπει να τις ακυρώνεται ένα ακόμη τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο μέσω VAR.

Η Χέρτα Βερολίνου πανηγύρισε μεγάλη νίκη κόντρα στην Άουγκσμπουργκ με 2-0 και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς εκτός από την ήττα της Χοφενχάιμ, είδε την ίδια ώρα την Μπόχουμ των Λαμπρόπουλου και Σταφυλίδη να χάνει με 3-0 από την Βέρντερ Βρέμης.

Η Λειψία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Βέρνερ και Φόρσμπεργκ, με τους Αετούς το μόνο που να καταφέρνουν είναι να μειώσουν με τον Σο για το τελικό 2-1.

Η Βόλφσμπουργκ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε άμεσα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, καθώς πέρασε με 0-2 από την έδρα της Κολωνίας και μείωσε τη διαφορά στους 6 από την Άιντραχτ, η οποία βρίσκεται στην έκτη και τελευταία θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 24/2

Μάιντς – Γκλάντμπαχ 4-0 (25′ Σουνγκ Λι, 49′ Ίνγκβαρτσεν, 71′ Αζόρκ, 90+3′ Βάιπερ)